Predstavljen projekat Digitalne istraživačke infrastrukture za umetnost i humanistiku

Ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja dr Srđan Verbić prisustvovao je predstavljanju projekta Digitalne istraživačke infrastrukture za umetnost i humanistiku (DARIAH-RS) i tom prilikom je rekao da iako Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja i Ministarstvo kulture i informisanja imaju različite poglede na digitalnu humanistiku, imaju iste resurse, a da su zajednički alati ono što žele da razviju.

Ministar Verbić je naveo da su ljudi u današnje vreme osuđeni da gledaju svet istim očima, kroz iste alate, jer ne postoji slika koja nije na Google Imagesniti dokument koji nije pohranjen na tom pretraživaču, kao i da je to strašno pre svega za istraživače i umetnike.

Ministar je dodao da postoji ogroman prostor, ogromni resursi „za koje ne možemo da čekamo da neko drugi indeksira kako bi mogli preko internet pretraživača da dođemo do njih“ i istakao da nam je potrebna infrastruktura preko koje ćemo doći do resursa nama znanim putevima nezavisno od toga da li postoje veliki internet pretraživači ili ne.

„Nama je potrebno da resurse koje imamo uskladimo i da se dogovorimo oko zajedničkog formata za način na koji ćemo pristupati podacima, kako ćemo voditi računa o njima i da omogućimo nešto što je Srbiji važno, a to je da istraživanja vidi veći broj očiju“, rekao je Verbić.

Ministar Verbić je zaključio da nije bitno da svi koristimo isti format ili isti softver, već da je važno da svi možemo da pristupimo tim podacima, da znamo kako to da uradimo i da će tek tada to digitalno imati smisla.

Ministar kulture i informisanja Ivan Tasovac je na skupu istakao da su se Vlada Republike Srbije i Ministarstvo kulture i informisanja opredelili za sistematski pristup kvalitetnoj i naprednoj digitalizaciji srpskog kulturnog nasleđa.

Ministar Tasovac je napomenuo da je to veoma važno kako bi se shvatilo da digitalizacija nije proces koji može da se odradi na brzinu i usput „već je to dugotrajni i nepovratni proces otvaranja, umrežavanja i obogaćivanja bibliotečkih, arhivskih i muzejskih fondova“ i dodao da je jedan od prioriteta ministarstva koje vodi taj da se na institucionalnom nivou uspostave parametri, standardi i merila kvaliteta za proces digitalizacije kulturnog nasleđa.

Prisutnima na skupu su se obratili i Nada Popović Perišić, dekan Fakulteta za medije i komunikacije, Toma Tasovac, nacionalni koordinator projekta koji je objasnio da je reč o mreži stručnjaka koji rade na uspostavljanju standarda iz digitalne humanistike širom Evrope, kao i Loran Romari, direktor DARIAH-EU koji je napomenuo da je značaj projekta veliki za sve segmente društva.

DARIAH je do sada najambiciozniji evropski projekat posvećen stvaranju uslova za dugotrajni i održivi digitalni pristup rezultatima istraživačkog rada na polju humanistike i umetnosti.

Odlukom Evropske komisije, tom projektu je dodeljen status Evropskog konzorcijuma istraživačkih infrastruktura, a osim Srbije, zemlje osnivači DARIAH-ERICsu Austrija, Belgija, Grčka, Danska, Irska, Italija, Kipar, Luksemburg, Malta, Nemačka, Slovenija, Francuska, Holandija i Hrvatska.

Učešće Srbije u izgradnji evropske digitalne infrastrukture proizilazi iz napora da se unapredi koordinacija raznorodnih aktivnosti u sferi digitalizacije srpskog kulturno-istorijskog nasleđa i da se pospeši definisanje tehničkih i proceduralnih standarda u ovom procesu.

Loading