Predstavljeni priručnici iz istorije

Nastavnicima istorije u zemljama jugoistočne Evrope ubuduće će na raspolaganju biti još dva istorijska priručnika koji obrađuju period hladnog rata i ratova devedesetih na prostoru bivše Jugoslavije. U knjigama su obrađeni događaji iz tog perioda, ali iz različitih uglova istoričara zemalja Jugoistočne Evrope. Priručnike je radio Centar za demokratiju i pomirenje jugoistočne Evrope.

„Nastava predmeta Istorija treba, mora da se zasniva na principima naučnosti i multiperspektivnosti i ne sme da bude sredstvo propagande i manipulacija kroz montirane slike i nacionalističke verzije prošlosti, negiranje i zanemarivanje istorijskih činjenica i zloupotrebu istorijskih izvora“, rekao je danas na predstavljanju priručnika ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Mladen Šarčević. Ministar je, takođe, istakao da će  priručnici doprineti pomirenju i razumevanju. „Ove knjige doprinose razgradnji stereotipa i predrasuda. Pred nama su nove publikacije štampane na engleskom jeziku, očekujemo prevod na srpski i da postanu neophodno sredstvo u nastavi“, rekao je ministar.

Šef Delegacije EU u Srbiji Majkl Davenport kaže da je Evropska komisija podržala projekat, a da tomovi koji su danas predstavljeni obuhvataju zanimljiv istorijski period za narode sa ovih prostora. „Oba ova istorijska perioda i danas izazivaju kontroverze, gledaju se iz različitih uglova, često potpuno suprostavljenih. Zato su ovi priručnici bitni da se sa svih strana obradi jedan isti događa, i da omoguće kritički dijalog i podstaknu kritičko mišljenje“, naglasio je Davenport.

Izvršni direktor Centra za demokratiju i pomirenje Zvezdana Konač rekla je da je projekat finansirala EU sa 1,6 miliona evra, te da šest priručnika pružaju šansu da se istorijski događaji vide u novom svetlu i pobuđuju kritičko razmišljanje. Prof. Dubravka Stojanović kaže da priručnici nisu došli prerano, jer je prošla 21 godina od ratova u Bosni i Hrvatskoj, i da su ratovi bivše Jugoslavije u hrvatskim udžbenicima bili već 1992. godine u Srbiji 1993. godine, a u Bosni 1994. godine.
Priručnici su prilika da se đaci u školama upoznaju, kako kaže, kako koja strana vidi događaje iz prošlosti, rekla je Stojanović.

Centar za demokratiju i pomirenje jugoistočne Evrope je  u prethodnom periodu objavio četiri priručnika – Otomansko carstvo, Nacije i države, Balkanske ratove i  Drugi svetski rat. Prethodna četiri toma prevedeni su na jedanaest jezika, podržalo ih je šest ministarstava prosvete zemalja jugoistočne Evrope, na njima je radilo 25 istoričara iz svih zemalja, obučeno je oko 2.000 nastavnika da ih koristi.

Loading