
Prof. dr Đukić Dejanović poželela uspeh u radu nastavnicima koji će raditi u srpskim školama u inostranstvu
Ministarka prosvete prof. dr Slavica Đukić Dejanović poželela je danas uspeh u radu nastavnicima koji će raditi sa učenicima u srpskim dopunskim školama u inostranstvu.
Na početku dvodnevne Obuke za nastavnike koja se organizuje u Beogradu ministarka je poručila nastavnicima da rade izvanredan posao, a to je prenošenje znanja učenicima na srpskom jeziku.
Ministarka je rekla da je u prošloj godini 7.957 učenika u 447 grupa pohađalo dopunsku nastavu u 17 zemalja. Nove grupe učenika u kojima će ostvarivati nastava na srpskom jeziku po posebnom programu osnovnog obrazovanja i vaspitanja u inostranstvu, formirane su po prvi put i na Novom Zelandu, a u narednoj školskoj godini biće formirane i u SAD.
Znam koliko je važna metodologija rada, ali isto znam koliko je važna i vaša kreativnost i spajanje teorije sa praksom i praktičnom znanjima i umećima. Uverena sam da ćete na današnjoj obuci napraviti korak dalje u ostvarenju svojih profesionalnih ciljeva“, rekla je Đukić Dejanović.
Ona je dodala da veruje da će nastavnici sa mnogo entuzijazma raditi ovaj posao.
Reč je o sistemskoj obuci, nastaloj na osnovu obrazovnih zahteva, potreba i programskih aktivnosti koje obuhvataju unapređivanje obrazovno-vaspitnog rada u inostranstvu.
Polaznicima se obratio i prvi potpredsednik Vlade i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić koji je nastavnicima čestitao na tome što su odabrali da učestvuju u vrednoj i plemenitoj misiji za očuvanje veze naših iseljenika sa maticom.
Vaš poziv je za najveće poštovanje, jer za obrazovanje mladih i dece treba imati ne samo veliku stručnost i dar, već i ljubav prema ovom poslu. Još više je za poštovanje što želite da nastavu držite našim iseljenicima“, rekao je Dačić.
On je naveo da je očuvanje, jačanje i ostvarivanje veza Srba iz dijaspore i regiona sa matičnom državom jedan je od strateških ciljeva Republike Srbije.
Ministarstvo prosvete i Ministarstvo spoljnih poslova, uključujući i naša diplomatsko-konzularna predstavništva, sprovode niz mera i aktivnosti koji su usmerene na razvijanje svesti o značaju srpskog jezika, očuvanju nacionalnog i kulturnog identiteta, uspostavljanje trajnih veza sa otadžbinom i nastojanje da se kontinuirano unapređuje i širi mreža dopunskih škola u inostranstvu “, rekao je Dačić.
Obuku realizuju stručnjaci iz akademske zajednice, obrazovne prakse, Ministarstva prosvete i Zavoda za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja.