
Prof. dr Vera Dondur državni sekretar u Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja
Vlada Republike Srbije je na današnjoj sednici postavila novog državnog sekretara u Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja prof. dr Veru Dondur. Državni sekretar u Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja prof. dr Vera Dondur rođena 1948. godine u Kragujevcu. Diplomirala i magistrirala fizičku hemiju na Prirodno-matematičkom fakultetu Univerziteta u Beogradu. gde je i doktorirala 1980. godine. Po diplomiranju radila je kao profesor u Gimnaziji u Gornjem Milanovcu, a od 1976. godine radi na Fakultetu za fizičku hemiju Univerziteta u Beogradu. Prošla je sve stepene univerzitetske karijere od asistenta pripravnika do redovnog profesora. Oblast naučnog interesovanja je hemijska kinetika i kataliza. Predaje veći broj predmeta na osnovnim, master i doktorskim studijama.
Bila je predsednik Nacionalnog saveta za naučni i tehnološki razvoj (2010-2015). Učestvovala je u pripremi Akcionog plana za realizaciju Strategije naučnog i tehnološkog razvoja do 2015. godine.
Obavljala je funkciju dekana Fakulteta za fizičku hemiju, bila je član Komisije za akreditaciju visokoškolskih ustanova od njenog osnivanja. Učestvovala je u pripremi standarda za akreditaciju, uspostavljanju procesa i procedura gde je dala veliki i u akademskim krugovima prepoznatljiv doprinos. Predsedavala je i bila član Tima za reformu visokog obrazovanja (HERE). Od 2006. do 2015. godine bila je predstavnik Srbije u telu koji na evropskom nivou prati bolonjski proces (BFUG) Kao član ekspertskog tima radila je na pripremi donete Strategije o razvoju obrazovanja u Srbiji do 2020. godine i bila koordinator poglavlja za doktorske studije. Takođe je kao član tima radila na pripremi Akcionog plana za realizaciju Strategije. Koautor je studije Metodologija utvrđivanja efekata i uticaja obrazovanja (2013).
Koautor je šest patenata, od kojih su dva dovela do gradnje postrojenja za proizvodnju zeolita za deterdžente koje je svojevremeno bilo najveći izvoznik u Jugoslaviji. Do sada je publikovala više od 140 naučnih radova u međunarodnim časopisima sa SCI liste, radovi su citirani više od 1300 puta. Pod njenim rukovodstvom je su odbranjene 22 doktorske teze, više desetina diplomskih i 18 magistarskih radova.
Rukovodila je većim brojem domaćih i međunarodnih naučnih projekata. Učestvovala je na više od dvesta domaćih i međunarodnih konferencija. Recenzent je u više desetina naučnih časopisa, bila je dugo godina potpredsednik je Srpskog hemijskog društva.
U zemlji i inostranstvu održala je više desetina predavanja i prezentacija o različitim temama reforme visokog obrazovanja i nauke u Srbiji, učestvovala u izradi nacionalnih izveštaja o napretku bolonjskog procesa. Bila je na postdoktorskim usavršavanjima na Maks-Plank institutu u Nemačkoj, univerzitetima u Sjedinjenim Američkim Državama, kao i na brojnim naučnim institucijama u drugim državama.