„Prosveta je dobila povoljniji kolektivni ugovor“

Ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja dr Srđan Verbić i predstavnici dva sindikata prosvete – Sindikat obrazovanja Srbije i GSPRS Nezavisnost – sastali su se danas kako bi odlučili o narednim koracima i saradnji u pogledu ispunjavanja dogovora koji proističe iz Sporazuma o rešavanju spornih pitanja u prekidu štrajka.

Pomenuta dva sindikata potpisala su ranije Poseban kolektivni ugovor za zaposlene u osnovnim, srednjim školama i domovima učenika, koji će biti objavljen u Službenim glasniku i u narednim danima će stupiti na snagu.

Iako su novi Posebni kolektivni ugovor, koji je ocenjen kao značajno bolji u odnosu na prethodni (istekao u januaru 2015.), potpisala dva od četiri sindikata prosvete, on će u najvećoj meri važiti za sve zaposlene u osnovnim i srednjim školama i domovima učenika.

„Prosveta je dobila Poseban kolektivni ugovor kakav zaslužuje. On je povoljniji u odnosu na prethodni i omogućava veća prava u odnosu na ona koja proističu iz Zakona o radu. Nudi nam i mogućnost da radimo na poboljšanju materijalnog stanja zaposlenih u prosveti. Iako smo ga potpisali sa samo dva sindikata obrazovanja, Poseban kolektivni ugovor važi za sve“, rekao je ministar Verbić i dodao: „Ispred nas su teški dani i godina, a mi možemo da se pravimo da nema krize, ali naš posao je da se ponašamo odgovorno i da sprečimo štetu. Zato cenim trud ovih sindikata koji se ponašaju odgovorno i sa kojima ćemo sarađivati na velikom poslu koji nam sledi – racionalizaciji“.

Komentarišući izjave čelnika dva sindikata prosvete koji nisu potpisali Poseban kolektivni ugovor i sporazum o prekidu štrajka, da nemaju dovoljne garancije za poboljšanje materijalnog položaja radnika, Verbić je objasnio da iza teksta ugovora stoje vlada i dva ministra, svojim potpisima. „Ako to nije garancija, šta jeste“, upitao je ministar Verbić.

Potpredsednik Sindikata obrazovanja Srbije Radomir Šojanović ponovio je da zaposleni u prosveti dobijaju sigurnost radnog mesta, precizniju proceduru proglašavanja tehnoloških viškova, otpremnine i jubilarne nagrade.

Na današnjem sastanku razgovaralo se o formiranju timova koji će se baviti racionalizacijom u prosveti, kao i „ukrupnjavanjem norme“, što je značajno pitanje za nastavnike koji ne drže pun fond časova i samim tim imaju i nižu platu.

„Racionalizaciju moramo da uradimo ove godine“, rekao je ministar Verbić, napominjući da ona neće biti linearna. On je dodao da će Ministarstvo prosvete uskoro izaći u javnost sa predlozima.

Takođe se razgovaralo o formiranju komisije za tupačenje posebnog kolektivnog ugovora, kao i o uakonu o platama u javnoj upravi koji predviđa uvođenje platnih grupa i platnih razreda i izmenama Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja.

Loading