
Rad na razvijanju koncepcije ispita kojim se završava srednje obrazovanje
Ispit kojim se završava srednje obrazovanje (opšte, stručno i umetničko) promeniće formu u kojoj se danas odvija. Rad na osmišljavanju koncepta ispita kojim se završava srednje obrazovanje (poznat kao velika matura) Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog poverilo je Radnoj grupi koju čine predstavnici različitih stručnih institucija i tela kojima je maturski ispit u domenu rada. Za uvođenje nove forme ovog ispita postoji i zakonski okvir, definisan u odrednicama Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja. Radna grupa će razmatrati i načine na koji je maturski ispit koncipiran u drugim zemljama u svetu i u našem regionu, kao i iskustva u njihovom sprovođenju.
Na svom prvom sastanku u punom sastavu, usaglašen je stav da će Ispit u novom formatu polagati oni učenici koji se upišu u srednju školu posle usvajanja koncepta i programa Ispita. Dakle,prvi koji bi mogli da polažu ovaj Ispit, ukoliko se koncepcija i program ispita usvoje do kraja ove školske godine,bili bi učenici koji budu završavali četvorogodišnje srednje obrazovanje školske 2020/21. školske godine, odnosno trogodišnje jednu godinu pre toga. U međuvremenu, Ispit će biti proveravan i proban u celini ili pojedinim delovima, kako bi se pre njegovog formalnog uvođenja izabrala ona rešenja koja su optimalna za uslove u kojima radi naš obrazovni sistem. Postignuta je i saglasnost da se ispitom omogući dostupnost akademskih studijskih programa u visokom obrazovanju svim učenicima koji pohađaju četvorogodišnje programe srednjeg obrazovanja.
Radna grupa će do maja 2017. završiti posao na razvijanju koncepcije ispita kojim se završava srednje obrazovanje, a predlog će biti diskutovan i proveravan kroz javne i stručne rasprave kako bi se obezbedio što širi konsenzus oko samog koncepta i postiglo blagovremeno informisanje javnosti, pre svih onih kojih se uvođenja ispita neposredno tiče, a to su budući srednjoškolci i njihovi roditelji.