Radović na Međunarodnoj konferenciji „Srpski jezik i srpska književnost od srednjeg veka do danas“

Državni sekretar prof. dr Ivica Radović obratio se Međunarodnoj konferenciji „Srpski jezik i srpska književnost od srednjeg veka do danas“ koja je održana u Novom Pazaru, a čiji je pokrovitelj Ministarstvo prosvete. Ovaj naučni skup, na kome učestvuje preko 90 filologa iz zemlje i inostranstva, počeo je minutom ćutanja i odavanjem pošte građanima tragično stradalim na Železničkoj stanici u Novom Sadu.

Državni sekretar Radović izjavio je da se na ovoj konferenciji  okupio veliki broj eminentnih naučnika srbista, koji dolaze iz Srbije i okruženja, i koji će razmatrati široku lepezu tematskih sadržaja važnih, kako za nauku o jeziku, tako i za književnost.

U tom smislu značaj ove Konferencije je i u istraživanju jezika svih  koji  u dugom istorijskom kontinuitetu žive na jednom geografskom području. Naravno, to podrazumeva istraživanje srpskog jezika i književnog stvaralaštva s prostora jugozapadne Srbije od srednjeg veka do danas, kao i uspostavljanje dijaloga i razmenu iskustava s naučnim radnicima slavističke orijentacije iz zemlje i inostranstva i prezentaciju jezičkog, književnog i kulturnog nasleđa s prostora jugozapadne Srbije.

Prof. dr Radović rekao je da su Republika Srbija i Ministarstvo prosvete, kao jedan od bitnih preduslova afirmacije multikulturalnosti i multietičnosti, Zakonom o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja predškolskog, osnovnog i srednjeg  obrazovanja i vaspitanja  omogućili ostvarivanje prava  celokupnog obrazovanja za učenike na jednom od osam jezika nacionalnih manjina – albanske nacionalne manjine, bošnjačke, bugarske, mađarske, rumunske, rusinske, slovačke i hrvatske) uz obavezan nastavni predmet Srpski kao nematernji jezik. Time je omogućeno da  da učenici bošnjačke nacionalne manjine svoje celokupno obrazovanje imaju na bosanskom jeziku.

Radović je  istakao da napredak neke zemlje, u svakom pogledu, zavisi od obrazovnog sistema, jer uzlaznom putanjom danas idu ona društva koja se zasnivaju na znanju, nauci, inovacijama, kreativnosti, kulturi, duhovnosti.

Državni univerzitet u Novom Pazaru je tokom svojih 18 godina postojanja omogućio da obrazovanje bude simbol ovog grada – grada mladih, pri čemu je razvoj vaših kreativnih misli i ideja najbolji put za razvoj ekonomije i duha Novog Pazara. Život u ovom gradu nas uči da živeti u multikulturalnoj i multietničkoj sredini podrazumeva međusobno poštovanje, uvažavanje i toleranciju”, istakao je prof. dr Ivica Radović.

 

 

Loading