Reagovanje obrazovno-vaspitnog sistema u kriznim situacijama

Ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja dr Srđan Verbić u uvodom obraćanju na konferenciji „Reagovanje obrazovno-vaspitnog sistema u kriznim situacijama“, istakao je da je prioritet Ministarstva osiguranje bezbedne i podsticajne sredine za rast i razvoj dece i učenika. On je naveo „da ćemo zajedničkim naporima i ulaganjem doprineti sigurnom i bezbednom okruženju za odrastanje naše dece“.

„Ministarstvo je kao osnovu za to, donelo zakonska i podzakonska akta koja nedvosmisleno zabranjuju nasilje i diskriminaciju, definišu odgovornosti direktora, nastavnika i odeljenskog starešine u ovom domenu i propisuju proceduru za reagovanje u situacijama nasilja“, naveo je ministar Verbić, dodajući da je potreban ne samo intenzivan rad svih na prevenciji, već i odgovorno reagovanje kada se nasilje dogodi. On je rekao da je Ministarstvo, da bi

ojačalo sistemski odgovor na pojavu nasilja, osnovalo Jedinicu za prevenciju nasilja uz stručnu i finansijsku pomoć UNICEF-a, partnera u oblasti prevencije nasilja i zaštite dečijih prava i da je obučeno više od 1300 zaposlenih u prosveti za reagovanje u kriznim situacijama.

On je podsetio da je izdat je Priručnik „Psihološke krizne intervencije u obrazovno-vaspitnim ustanovama“, koji su dobili svi učesnici Konferencije, a koji je namenjen svim školama kako bi bio još jedan od resursa na koje se mogu osloniti kada se ovakve situacije dogode.

Ministar Verbić se zahvalio GIZ-u, dugogodišnjem partneru Ministarstva u različitim oblastima važnim za razvoj obrazovanja koji podržava rad na zaštiti dece od nasilja, zlostavljanja i zanemarivanja, kao i svima koji se posvećeno i profesionalno suočavaju sa različitim izazovima u radu sa učenicima.

Predstavnik nemačke organizacije za međunarodnu saradnju – GIZ Oliver Kainrad precizirao je da obučeno 1.320 profesionalaca u obrazovnom sistemu, među kojima su nastavnici, kako da reaguju kada se kriza u školi pojavi i objasnio da je „kriza događaj koji izuzetno utiče na učesnike i svedoke događaja i može da dovede do paralizacije rada te obrazovne institucije“.

Prema njegovim rečima, od izuzetne je važnosti i rad na očuvanju mentalnog zdravlja, što je preventivni program, koji postaje interventan kada se pojavi kriza. Kao primer naveo je reagovanje tokom majskih poplava. Na konferenciji su govorili i Biljana Lajović iz Jedinice za prevenciju nasilja, a rezultate projekta predstavila je prof. dr Jelena Vlajković.

Na konferenciji su učestvovali i predstavnici Ministarstva prosvjete Crne Gore i Ministarstva prosvjete i kulture Republike Srpske.

Loading