
Rezultati istraživanja „Ponašanje u vezi sa zdravljem kod dece školskog uzrasta“
U Institutu za javno zdravlje Srbije „ Dr. Milan Jovanović Batut“ danas su prezentovani rezultati prvog sveobuhvatnog nacionalnog istraživanja o zdravstvenom ponašanju školske dece, „ Ponašanje u vezi sa zdravljem kod dece školskog uzrasta“, koje je tokom aprila i maja 2017. godine sprovedeno u Republici Srbiji uz podršku Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, Ministarstva zdravlja i Svetske zdravstvene organizacije, a po jedinstvenoj metodologiji Svetske zdravstvene organizacije.
Prema istraživanju dve trećine učenika petog i sedmog razreda osnovne škole i prvog razreda srednje škole ocenilo je svoje zdravlje kao odlično, jedna četvrtina kao vrlo dobro, a 8,0 % kao dobro. U pogledu kvaliteta života, najveći broj učenika izražava zadovoljstvo (79,7%) i ocenjuje život pozitivno ocenama od 7 do 10 (na skali od 0 do 10).
Najveći broj učenika i učenica može otvoreno da komunicira sa roditeljima, skoro tri četvrtine (73,3%), 66,3% smatra da njihovi prijatelji pokušavaju da im pomognu dok 70,2% veruje da može da računa na prijatelje kada imaju problem.
Koordinator Jedinice za prevenciju nasilja pri Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Biljana Lajović naglasila je da je jedan od prioriteta Ministarstva zaštita dece , te zbog toga moramo staviti akcenat ne samo na procedure već i na podjednako važne stvari kao što su govor i učenje dece o zdravim stilovima života. Ona je dodala da na tom putu učenja možemo biti samo jači i efikasniji ako smo udruženi.
Saradnja je neophodna i bitna na svakom nivou, ne samo na institucionalnom , već i na drugim operativnim nivoima, jer se samo tako mogu pokrenuti svi učesnici u sistemu, a posebno roditelji koji predstavljaju prvi nivo prevencije, rekla je Lajović
Zakon o zdravstvenoj zaštiti Republike Srbije među grupacijama stanovništva koje su izložene povećanom riziku obolevanja izdvaja školsku decu i mlade, a praćenje i proučavanje zdravstvenog stanja i ponašanja u vezi sa zdravljem dece i mladih jedan je od prioriteta Instituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“.
Uspešna realizacija ovog pilot projekta omogućila je da Republika Srbija postane deo mreže HBSC zemalja i već od proleća bićemo ponovo u prilici da proverimo ove podatke, rekla je Verica Jovanović, direktorka Instituta za javno zdravlje Republike Srbije.
Rezultati istraživanja omogućiće planiranje preventivnih aktivnosti zasnovanih na dokazima, praćenje situacije kada je u pitanju zdravstveno ponašanje školske dece, kao i poređenje rezultata sa rezultatima iz 44 zemlje koje su realizovale ovo istraživanje.
Podaci o zdravstvenom ponašanju dece školskog uzrasta u ovom istraživanju su prikupljeni anketiranjem učenika V i VII razreda osnovnih škola i učenika I razreda srednjih škola korišćenjem standardizovanog upitnika u skladu sa metodologijom SZO.
U pilot nacionalnom istraživanju o zdravstvenom ponašanju školske dece u Srbiji učestvovalo je 3267 učenika iz 86 škola. Stopa odgovora škola bila je 75,43%. U istraživanju je učestvovalo 49,0% devojčica i 51,0% dečaka, uzrasta između 10 i 17 godina. Ispitanici su bili učenici osnovnih i srednjih škola: Upitnici sadrže i pitanja o navikama u ishrani, fizičkoj aktivnosti, porodičnom okruženju, doživljaju škole, povredama i vršnjačkom nasilju za učenike .