Skup američkih i srpskih naučnika posvećen saradnji u oblasti nauke o podacima

Ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Mladen Šarčević govorio je danas u Beogradu na otvaranju međunarodnog naučnog skupa „SAD – Srbija i Zapadni Balkan u oblasti nauke o podacima (Data Sajens – Data Science)“.

Obraćajući se učesnicima radionice koja je posvećena tome kako da se kroz zajednički rad sa partnerskim organizacijama iz Republike Srbije i zemalja Zapadnog Balkana, koordinira i unapredi korišćenje podataka Šarčević je podsetio da su  Vlade Republike Srbije i Sjedinjenih Američkih Država 2010. godine potpisale Sporazum o naučno-tehnološkoj saradnji u cilju osnaživanja naučnih i tehnoloških kapaciteta i jačanja odnosa naučnih zajednica obe države, kao i unapređenja saradnje u oblastima od zajedničkog interesa.

Planirane prioritetne naučne oblasti su formiranje baza podataka, matematika, arheologija, antropologija, zaštita kulturnog nasleđa i druge. Održavanjem ove radionice Sporazum postaje aktivan, i zbog toga ona ima poseban značaj, kazao je Šarčević.

Prema njegovim rečima, snažne tehnološke i ekonomske promene, sa kojima se suočava savremeno društvo donele su promene u gotovo svim sferama života, a ključni odgovor na ove izazove nalazi se u oblasti obrazovanja i nauke.

Šarčević je istakao da se naučna delatnost Republike Srbije, sa 12.000 istraživača, koje finansira država kotira visoko na svetskim listama. On je ocenio i da je ovaj segment društva u Srbiji trenutno bolji i jači od većine drugih i dodao da to potvrđuju i pobede istaknutih istraživačkih timova i istraživača na evropskim i svetskim konkursima.

Ministar je naveo primer instituta Biosens, koji je osvojio prvo mesto na jednom od evropskih takmičenja, dok su dva istraživača dobitnici značajnih ERC grantova.

Kada je reč o programu Horizont 2020, želim da napomenem da je Republika Srbija najuspešnija u ovom regionu. U naučnm oblastima, najviše uspešnih ahtivnosti beležimo u oblasti informaciono-komunikacionih tehnologija, poljoprivrede, biomedicine, energetike i kulturnog nasleđa, rekao je Šarčević .

On je ukazao da je Srbija u velikom reformskom zamahu o čemu svedoči intenzivan rad na definisanju reformskih procesa i novih strateških dokumenata.

Nacrt zakona o Naučnom fondu je završen, i tu želimo da produbimo našu saradnju sa SAD. U toku je finalizacija Mape puta istraživačke infrastrukture, kao i novog Zakona o naučnoistraživačkoj delatnosti. Preko navedenih zakonskih dokumenata priprema se i potpuno novi model finansiranja nauke, naveo je ministar.

Šarčević je istakao da je cilj sistemskih mera da se očuva i da podrška fundamentalnim istraživanjima i istovremeno pronađe adekvatno mesto nauke u društvu, u smislu pružanja naučne podrške ne samo privredi, nego i reformskim procesima uopšte.

Američki, srpski i istraživači iz regiona razgovaraće o tome kako da se uspostavi nova saradnja između Data Science, matematike i nauka koje generišu velike količine podataka (Big Data) i koje zahtevaju napredne metode za njihovu obradu. Biće reči i o jačanju mehanizama za saradnju srpskih istraživačkih institucija i NSF, kao i mogućnostima za organizovanje zajedničkih naučnih projekata.

Radionica se održava u Palati Srbija, uz podršku Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja.

Loading