Skupština Srbije o Predlogu zakona o udžbenicima

Skupština Srbije započela je juče raspravu o Predlogu zakona o udžbenicima, kao i o Izmenama i dopunama Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja i o Izmenama i dopunama Zakona o visokom obrazovanju.

Ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja dr Srđan Verbić, obrazlažući u Skupštini Srbije, Predlog zakona o udžbenicima rekao je da će novi zakon obezbediti kvalitetnije, jeftinije i dostupnije udžbenike za sve učenike.

Ministar Verbić je naveo da Predlog zakona uvodi nove institute i nove kategorije udžbenika u cilju povećanja kvaliteta i dostupnosti udžbenika svim učenicima. Novim zakonom uspostaviće se bolja transparentnost u postupku odobravanja izbora udžbenika.

Ministar Verbić je rekao da novi zakon treba da zaštiti porodični budžet budući da su roditelji nezadovoljni pred svaku školsku godinu ne samo skupim kompletom udžbenika nego i time što postoji toliko knjiga u kompletu koje se u školi ne koristi.

„Novim Predlogom zakona o udžbenicima postiže se ušteda u porodičnom budžetu, uvođenjem udžbeničkog kompleta, zabranom nametanja kupovine dodatnih nastavnih sredstava bez potpune saglasnosti roditelja i donošenjem novog plana udžbenika, po kojem će biti jasno utvrđeno šta je od udžbenika zaista neophodno. Želimo udžbenike koji imaju preporučeni obim i koji se zaista koriste u školi“, istakao je ministar.

Ministar Verbić je naveo da bi novi zakon trebalo da reši problem dostupnosti i kvalitetnog udžbenika, navodeći da učenici srednjih, posebno stručnih škola, nemaju udžbenike ili su oni davno obavljeni, čak 1988. od kada datira najstariji udžbenik koji je i danas u upotrebi.

“Vrlo smo optimistični da će efekti ovoga biti vidljivi sledeće godine kada će stručne škole dobiti priručnike koje do sada nisu imali i kada će biti raspisan konkurs za sve nedostajuće udžbenike”, kaže Verbić.

Govoreći o novinama u zakonu, ministar Verbić je naveo da nova rešenja ispravljaju veliki broj krupnih nedostataka u postojećem zakonu i da je zadovoljan što je postignuta najšira moguća saglasnost svih zainteresovanih strana.Ovim zakonom, između ostalog, uređuje se pripremanje, odobravanje, izbor, izdavanje, povlačenje i praćenje udžbenika i udžbeničkog kompleta, priručnika i nastavnih materijala i dodatnih nastavnih sredstava.

Ministar je rekao da je novim zakonom predviđeno da Zavod za udžbenike štampa sve niskotiražne udžbenike, ali da u tom poslu, ukoliko žele mogu da učestvuju i privatni izdavači.

Novim Predlogom zakona, kako je rekao ministar, predviđeno je odvajanje veće sume novca za štampanje udžbenika na jezicima nacionalnih manjina, istakavši da će svi izdavači biti u obavezi da izdvajaju sredstva u visini od 2 odsto od neto prihoda ostvarenog od prodaje udžbenika u prethodnoj kalendarskoj godini. Kako se radi o značajnim sredstvima bez kojih bi bila otežana priprema i štampanje udžbenika na jezicima nacionalnih manjina, uvodi se posebna menica od deset miliona dinara kojom se garantuje da će izdavač ispuniti svoju obavezu.

Ministar je istakao da će sada Lista ocenjivača udžbenika biti javna, kao i njihovo obrazovanje i kompetencija, navodeći da će više ocenjivača istovremeno pregledati i veći broj različitih udžbenika. Kao bitan iskorak ka elektronskom udžbeniku je uvođenje elektronskog dodatka i to za one sadržaje, posebno u stručnim školama, koje treba često menjati. Ministarstvo je u obavezi da svake četvrte godine objavljuje javni poziv za podnošenje zahteva za odobravanje udžbenika, kao i da svake četvrte godine objavljuje Katalog. U Katalog se uvršćuju udžbenici sa Liste i to udžbenici za isti predmet u istom razredu koje su izabrale škole koje pohađa najmanje pet odsto učenika određene generacije.
„Ukoliko je nakon izjašnjavanja škola izabrano više od šest udžbenika, sa procentom od 5%, u Katalog će biti uvršteno šest udžbenika sa najvećim procentom, istakao je Verbić.
Obrazlažući izmene Zakona o visokom obrazovanju u Skupštini Srbije, ministar Verbić je rekao da broj ispitnih rokova neće biti definisan zakonom, nego će o tome odlučivati same visokoškolske ustanove.

„Predlog ministarstva i vlade jeste da se aktima visokoškolskih ustanova definiše broj ispitnih rokova. Visokoškolske ustanove će samostalno odlučivati o broju ispitnih rokova, izjavio je Verbić.

Ministar Verbić je, obrazlažući poslanicima izmene Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja, naveo je da se ta izmena odnosi na uslove za odlazak u penziju prosvetnih radnika i da je reč o usklađivanju sa Zakonom o radu.  Izmenama zakona predviđeno da prosvetni radnici dobiju mogućnost da odluče da li će otići u penziju kada ispune jedan od dva uslova – 65 godina starosti i 40 godina staža, ili kada ispune oba uslova.

„Činjenica je da bi oni zaposleni u prosveti koji bi bili prinuđeni da odu odmah po ispunjenju jednog od ta dva uslova, bili uskraćeni za 0,34 odsto penzije za svaki mesec neispunjavanja onog drugog uslova”, rekao je Verbić.

Ministar je rekao da Zakon o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja treba uskladiti sa Zakonom o radu pre 1. spetembra kako bi prosvetnim radnicima bilo omogućeno ono što im dozvoljava Zakon o radu.

Istog dana, održana je sednica Odbora za obrazovanje i informatičko društvo, na kome su rešenja zakona dobila pohvale i predstavnika vladajuće koalicije , kao i opozicije. Nakon rasprave koja je usledila članovi Odbora su većinom glasova, odlučili da predlože Narodnoj skupštini da prihvati u načelu Predlog zakona o udžbenicima.

Loading