
Srbija uz podršku EU uspešno sprovodi reforme u oblasti obrazovanja
U Vladi Srbije danas je održan Međuministarski savet za praćenje i usmeravanje sprovođenja reforme u oblasti obrazovanja i obezbeđivanje raspoloživosti neophodnih uslova i potrebnih resursa za celovito sprovođenje reforme.
U protekle tri godine, Evropska unija, podržavajući reformske aktivnosti u oblasti obrazovanja opredelila je 27,4 miliona evra za trogodišnji period od 2017-2019. godine iz sredstva Sektorske budžetske podrške iz programa IPA 2016.
Po završenoj evaluaciji rezultata sprovođenja Strategije razvoja obrazovanja u Srbiji tokom 2019. godine u budžet Republike Srbije krajem 2020. Godine trebalo bi da bude uplaćena poslednja treća tranša ovih sredstava.
Ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Mladen Šarčević rekao je da Evropska komisija konstatovala da je u prethodne dve godine uspešno sproveden najveći deo planiranih i dogovorenih aktivnosti, te da su u budžet Republike Srbije uplaćena sredstva, u skladu sa ugovorom, a na osnovu rezultata koje je ostvarilo Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja u 2017. i 2018. godini.
Nadamo se i očekujemo da će sličan uspeh biti zvanično potvrđen tokom ove godine i kada je reč o našim postignućima u 2019. godini. Ovo je veliki uspeh svih nas koji predstavljamo institucije koje su, direktno ili indirektno, nadležne za obrazovni sistem u Republici Srbiji, istakao je ministar Šarčević.
On je naveo da podrška EU ne bi bila dovoljna bez kvalitetnog plana i jasnog cilja, ne samo za razvoj i unapređenje obrazovnog sistema u Srbiji već i za mnogo širi društveni i ekonomski razvoj koji treba da vodi ka opštem razvoju države.
Zato smo na odgovoran i promišljen način započeli rad na izradi nove Strategije razvoja obrazovanja za narednu deceniju, opet uz stručnu podršku EU i uz uključivanje svih zainteresovanih strana i uz dijalog na svim nivoima, u skladu sa najboljim praksama evropskih zemalja, kao i sa odredbama našeg Zakona o planskom sistemu, istakao je Šarčević.
On je rekao da očekuje da će Srbija na jesen imati novu Strategiju obrazovanja, a da su u toku javne konsultacije u vezi sa izradom okvira Strategija razvoja obrazovanja za naredni i period, koje se odvijaju fazno po svim nivoima obrazovanja.
Kada je reč o obrazovanju započinjemo novi ciklus i lično verujem da će podrška svih naših partnera, a posebno EU, možda i kroz novu sektorsku budžetsku podršku, moći da bude iskorišćena u još mnogo većoj meri, naglasio je on.
U radu sednice Saveta učestvovao je i šef Delegacije EU u Republici Srbiji ambasador Sem Fabrici. On je rekao da očekuje pozitivan izveštaj i za 2019. godinu i podsetio da je budžetska podrška Srbiji počela 2017. godine i da to pokazuje posvećenost EU našoj zemlji.
Prema njegovim rečima, tranša od 7,4 miliona evra odobrena je u decembru prošle godine za rezultate iz prethodne godine.
Dobro je urađena modernizacija nastavnih planova na svim nivoima, povezan je Nacionalni okvir kvalifikacija sa evropskim, a ostvareni su napori u oblasti strukovnog obrazovanja i osposobljavanja i poboljšanja veština, naveo je Fabrici.
On je napomenuo da ima još mnogo toga da se uradi, da treba uložiti dodatne napore u pogledu potreba dece sa invaliditetom, razvoja informacionog sistema.
Šef delegacije EU istakao je da da je Srbija prošle godine postala programska zemlja i važan akter u Programima 2020.
Svi zajedno treba da se nadamo uspešnoj godini, zaključio je on.
Ministarka za evropske integracije Jadranka Joksimović, istakla je da su Vlada i Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja sproveli postavljene ciljeve i naglasila važnost Međuministarskog saveta.
Kada sektorsku budžetsku podršku imate kao mehanizam koji vam je dostupan, a takva podrška se ne daje svim kandidatima, to govori o ozbiljnosti institucija i načina na koji se predpristupni fondovi koriste u Srbiji, navela je Joksimović.
Međuministarski savet je telo uspostavljeno radi praćenja efikasnosti i efektivnosti sprovođenja mera definisanih u Strategiji razvoja obrazovanja u Republici Srbiji do 2020. godine, planiranja izgradnje institucionalnih i administrativnih kapaciteta i predlaganje polaznih osnova za izradu nove strategije razvoja obrazovanja za period posle 2020. godine.
Sednici su prisustvovali i predstavnici domaćih i međunarodnih tela i organizacija koje su aktivne u oblasti obrazovanja.