Stručni skup za prosvetne inspektore i prosvetne savetnike u Šapcu

Grupa za socijalnu inkluziju Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja je u saradnji sa Sektorom za inspekcijske poslove, Odeljenjem za koordinaciju rada školskih uprava i Grupom za zaštitu od nasilja i diskriminacije organizovala stručni skup „Institucionalna saradnja na prevazilaženju izazova socijalne inkluzije“ za prosvetne inspektore i prosvetne savetnike 24. i 25. oktobra u Šapcu. Na stručnom skupu je učestvovalo preko 60 prosvetnih inspektora i oko 40 prosvetnih savetnika.

Ovaj skup je realizovan kao deo Zajedničkog programa za inkluziju Roma i marginalizovanih grupa, koji uz podršku Švajcarske agencije za razvojnu pomoć (SDC), sprovode Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja i Kancelarija UNICEF-a za Srbiju, u partnerstvu sa Crvenim krstom Srbije.

Teme ovog stručnog skupa su definisane na osnovu zaključaka sa stručnog skupa za prosvetne inspektore „Inkluzivno obrazovanje – od zakona do prakse“, koji je Grupa za socijalnu inkluziju organizovala 5. i 6. jula 2016. godine u Kragujevcu. Tada je istaknuta potreba umrežavanja prosvetnih inspektora sa drugim relevantnim službama Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, a naročito uspostavljanje veće saradnje i koordinacija sa prosvetnim savetnicima. Iz tog razloga su ciljevi skupa bili unapređivanje efektivnosti rada prosvetnih inspektora i prosvetnih savetnika kroz analizu ključnih izazova u ostvarivanju prava na obrazovanje i primeni propisa u oblasti inkluzivnog obrazovanja, socijalne inkluzije i zaštite od nasilja i diskriminacije, kao i usaglašavanje rada prosvetnih inspektora i prosvetnih savetnika sa relevantnim službama.

Učesnicima su se na početku obratili Anamarija Viček, državna sekretarka, Bogoljub Lazarević, pomoćnik ministra za inspekcijske poslove, Jasmina Đelić, načelnica Odeljenja za koordinaciju rada školskih uprava i Gordana Cvetković, rukovoditeljka Grupe za socijalnu inkluziju. Oni su izrazili zadovoljstvo velikim odzivom prosvetnih inspektora i prosvetnih savetnika, koji imaju veoma važnu ulogu u sprovođenju inkluzivnog obrazovanja i podizanju kvaliteta rada obrazovnih ustanova.

Nataša Jović, pomoćnica generalnog sekretara Zaštitnika građana za Sektor za prava deteta, rodnu ravnopravnost i socijalna i kulturna prava, upoznala je učesnike skupa sa radom Zaštitnika građana i kroz primere iz prakse ukazala na značaj interdisciplinarnog pristupa kada je reč o socijalnoj inkluziji, kvalitetnom obrazovanju i zaštiti od nasilja. Nakon toga, prosvetni inspektori i prosvetni savetnici su radili u manjim grupama kako bi formulisali predloge za usaglašavanje rada i poboljšavanje saradnje u cilju unapređivanja inkluzivnog obrazovanja u Republici Srbiji.

Učesnici stručnog skupa su se složili da ovakva okupljanja doprinose razmeni iskustava prosvetnih inspektora i prosvetnih savetnika i dodatno jačaju njihove kompetencije.

Grupa za socijalnu inkluziju će planirati slične skupove i u narednom periodu.

Loading