Studentski biznis forum na Kopaoniku

Četvorodnevna konferencija Studentski biznis forum svečano je otvoren danas, na Kopaoniku. Učešće na ovoj konferenciji uzeli su studenti i predstavnici privatnih i državnih univerziteta i visokih škola u Srbiji, kao i profesori, predstavnici nevladinog sektora i članovi nacionalnih predstavničkih tela.

Ovogodišnja konferencija je osmišljena tako da učesnicima pruži mogućnost sticanja novih saznanja i razvitka veština neophodnih za dalje usavršavanje. Sve to je u cilju povećanja konkurentnosti na tržištu rada kritičkim ‘out of the box’ razmišljanjem kroz razvitak ideje i pokretanje sopstvenog biznisa. Svako predavanje i radionica su pažljivo kreirani i biće održani od strane ljudi, uspešnih u svom polju rada, koji će svojom stručnošću i iskustvom doprineti ostvarenju našeg cilja.

Studentski biznis forum zvanično su otvorili Dino Martinić, član Upravnog odbora Saveza studenata Beograda, dr Gabrijela Grujić, pomoćnica ministra za strateško planiranje i Vladimir Smuđa, menadžer za finansije i razvoj.

Dino Martinić je istakao bitnost organizovanja ovakvih i sličnih događa koji doprinose stručnom usavršavanju studenata i multidisciplinarnom povezivanju kroz obradu sadržaja koji ne ulazi u nastavne kurikulume koje obrađuju na fakultetima.

Gabrijela Grujić istakla je postojanje raskola između formalnog obrazovanja i zahteva tržišta, te nepostojanje dovoljno radnog iskustva kod mladih, što se ne retko traži kao jedan od uslova za zaposlenje. Takođe, osvrnula se na podatak da su mladoj osobi u proseku potrebne dve godine od diplomiranja do prvog zaposlenja, što samo po sebi predstavlja problem, jer podstiče odliv mozgova i predstavlja ne samo veliki problem za državu već i za privredu. Studentske prakse kao jedan od modela dualnog obrazovanja po njenim rečima će rešiti značajan deo ovoga problema jer će osnažiti mlade ljude i pružiti im priliku da steknu neophodno radno iskustvo. U toku obraćanja Gabrijela je pozvala sve studente da se uključe u koncipiranje nacionalnog modela praksi tako što će davati svoje predloge i ideje u vezi sa tim kako zamišljaju programe stručnih praksi.

Ovogodišnja konferencija predstavlja poseban uspeh jer ne samo da su studenti prepoznali značaj neformalnog obrazovanja, već su to učinili i dekani velikog broja fakulteta u Republici Srbiji, istakao je Vladimir Smuđa, koordinator projekta.

Ovogodišnji uspeh je pokazatelj da je neformalno obrazovanje značajan deo obrazovanja u celini i da su studenti svesni da im je potrebno dodatno usavršavanje kako bi bili konkurentni na današnjem tržištu rada, dodao je Smuđa.

Loading