U Beogradu se održava sastanak „Zapadnobalkanske platforme za obrazovanje i obuke“

Ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Mladen Šarčević otvorio je u Beogradu dvodnevni sastanak „Zapadnobalkanske platforme za obrazovanje i obuke“ na kojem je glavna tema unapređenje obrazovnih sistema u regionu.

Otvarajući sastanak Šarčević je rekao da je reforma obrazovanja u Srbiji u ovom trenutku, među ključnim temama i da se odvija na svim nivoima, od predškolskog do visokog obrazovanja.

On je izrazio zadovoljstvo što Vlada Srbije prepoznaje obrazovanje, uz digitalizaciju, kao svoj apsolutni prioritet.

Drago mi je što mogu da naglasim da je naša nastojanja prepoznala i podržala i Evropska komisija, pa je Srbiji za period od 2017. do 2019. godine odobren iznos od 27,4 miliona evra iz IPA fondova, kroz mehanizam Sektorske budžetske podrške, naveo je ministar.

Šarčević je rekao da se u Srbiji uz podršku evropskih fondova intenzivno radi i na novoj strategiji razvoja obrazovanja do 2030. godine i dodao su sva ulaganja i unapređenja u toj oblasti zapravo ulaganja u budućnost.

On je ocenio da je skup koji se održava prilika za razmenu znanja i iskustava u oblasti obrazovanja i jačanje regionalne saradnje u ovoj oblasti.

Verujem da će ovaj naš sastanak učiniti još jasnijim velike mogućnosti koje tek mogu i treba da budu ostvarene, bilo da je reč o regionalnim mrežama, udruženjima, razmeni dobrih praksi, obrazovanju nastavnika, ili mnogim drugim važnim temama od zajedničkog interesa“, kazao je ministar.

Evropski komesar za obrazovanje, kulturu, omladinu i sport Tibor Navračič čestitao je Srbiji jer je postala programska zemlja programa Erazmus plus i dodao da primeri dobre prakse iz Srbije daju doprinos obrazovanju u Evropi.

Nadam se da će ova uspešna priča biti inspiracija za zemlje koje su danas ovde zastupljene, kazao je on.

Prema njegovim rečima, potrebno je vreme da se vide rezultati u procesu reoforme obrazovanja.

Obrazovne reforme zahtevaju strpljivost i političku posvećenost, ocenio je on i dodao da obrazovanje predstavlja rešenje za izazove sa kojima se suočavaju društva i ekonomije.

Tokom dvodnevnog skupa ministri obrazovanja Zapadnog Balkana će se informisati o novostima u vezi sa regionalnim aktivnostima, ali i razmatrati teme kao što su: predškolsko vaspitanje i obrazovanje – unapređivanje socijalne inkluzije i podrška unapređenju stručnosti zaposlenih i priznavanje akademskih kvalifikacija.

Evropska komisija osnovala je 2012. godine Zapadnobalkansku platformu za obrazovanje i obuke u cilju razmene iskustava, primera dobre prakse i regionalne saradnje u rešavanju sličnih pitanja iz oblasti obrazovanja. Sastanci platforme se održavaju jednom godišnje i to je prilika da ministri obrazovanja u regionu razmotre stanje obrazovnih reformi u svojim zemljama, saznaju najnovije strategije u EU, utvrde prioritete, dogovore se o praćenju studija / izveštaja, kao i o saradnji na aktivnostima koje sprovodi Platforma.

Aktuelna podrška Evropske unije sektoru obrazovanja u Srbiji iznosi 35 miliona evra, što obuhvata podršku za izgradnju kapaciteta obrazovnih institucija, razvoj relevantnijeg sistema kvalifikacija i nastavnih planova i programa, uvođenje novih nastavnih praksi, podršku inkluzivnoj praksi i nabavku novih nastavnih pomagala i opreme.

Od 2003. Evropska unija je donirala više od 100 miliona evra za reformu sektora obrazovanja, odnosno za renoviranje i opremanje škola i fakulteta, uključivanje većeg broja dece u predškolsko obrazovanje, modernizaciju srednjeg stručnog obrazovanja…

Loading