
U Kragujevcu počela Prva srpska konferencija za primenjenu veštačku inteligenciju
Državna sekretarka u Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja prof. dr Marijana Dukić Mijatović izjavila je danas na otaranju Prve srpska konferencija za primenjenu veštačku inteligenciju da je od velike važnosti za državu da podstiče razvoj veštačke inteligencije.
Država već godinama ulaže velike napore i sprovodi brojne aktivnosti kako bi se našim naučnicima i profesorima omogućili što bolji uslovi za rad i rezultate. Doneli smo Strategiju razvoja veštačke inteligencije sa Akcionim planom za naredne tri godine, koji predstavlja nastavak Strategije razvoja nauke, a koja je doneta prošle godine pod motom „Moć znanja“. Osnovan je i poseban Institut za veštačku inteligenciju, u naučno-tehnološkom parku u Novom Sadu, koji je nedavno obeležio prvu godinu postojanja. Država je u naučno-tehnološke parkove, od 2015. godine do danas, uložila više od 60 miliona evra“, rekla je Mijatović.
Ona je napomenula da je i kroz projekte Fonda za nauku, koji je osnovan 2019. godine, uloženo više od tri miliona evra u razvoj veštačke inteligencije.
Ono što država takođe radi su novi studijski programi iz ove oblasti, kako na kragujevačkom univerzitetu, gde od nedavno imamo i Institut za informacione tehnologije, tako i na drugim univerzitetima u Srbiji. Prema Strategiji razvoja obrazovanja do 2030. godine, kroz informatiku i tehničko vaspitanje i tehnologiju, uvodimo osnovne pojmove iz oblasti veštačke inteligencije i u osnovnim i srednjim školama, kako bismo ih pripremili na izazove budućnosti“, istakla je Mijatović.
Rektor Univerziteta u Kragujevcu prof. dr Nenad Filipović rekao je da u Kragujevcu postoji veliki potencijal za razvoj veštačke inteligencije i njene primene, pre svega u oblasti biomedicine.
Hteli smo i da, zajedno sa Srpskom akademijom nauka i umetnosti, pokrenemo inicijativu i podignemo na još veći nivo Centar za naučna istraživanja između Univerziteta i SANU, da to preraste u jedan ogranak Srpske akademije nauka i umetnosti ovde u Kragujevcu. Što se tiče veštačke inteligencije, koja sve više uzima maha u nauci, ali i privredi, to je zapravo jedan kompjuterski program, koji radi po algoritmu koji zadaje čovek, s tim što kompjuter ima mogućnost da sam sebe uči, na čemu se zapravo i zasniva veštačka inteligencija i zato se tako i zove“, rekao je on.
Prvu konferenciju za primenjenu veštačku inteligenciju organizuje Univerzitet u Kragujevcu i Srpska akademija nuaka (SANU) i na njoj će biti predstavljena najnovija istraživanja i rezultati više od 100 istraživača iz oblasti medicine, privrede, finansija, industrije. Na Konferenciji učestvuju i kompanije koje će izneti svoja iskustva u dosadašnjoj primeni veštačke inteligencije u praksi, kao i veliki broj mladih istraživača, studenata univerziteta širom Srbije, koji tek počinju da se bave istraživanjima u ovoj oblasti, predstaviće svoje radove.