U toku obuka za stručne saradnike u školama za reagovanje u kriznim situacijama
Ministarstvo prosvete, u saradnji sa Institutom za mentalno zdravlje i Zavodom za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja, počelo je sa realizacijom druge faze programa obuke za 2600 stručnih saradnika (psihologa i pedagoga) osnovnih i srednjih škola u Republici Srbiji – „Unapređivanje kompetencija zaposlenih u sistemu obrazovanja u oblasti zaštite mentalnog zdravlja mladih“. Obuka se realizuje u okviru Projekta Krizne psihosocijalne podrške zajednici Vlade Republike Srbije.
Pogramom obuke osnažuju se stručni saradnici u školama za reagovanje u kriznim situacijama kroz unapređivanja znanja i veština iz oblasti zaštite mentalnog zdravlja. Fokus obuka je na prevenciji poremećaja i unapređivanju mentalnog zdravlja u školama, ranom prepoznavanju i pružanju podrške učenicima koji ispoljavaju određene mentalne poteškoće ili rizična ponašanja, adekvatan socioemocionalni razvoj dece, kao i osnaživanje zaposlenih za proces reintegracije učenika u saradnji sa drugim nadležnim institucijama.
Obuka se nalazi na listi obuka od javnog interesa koje odobrava ministar prosvete, obavezna je za sve stručne saradnike, a realizuje se na Naconalnom obrazovnom portalu ZUOV-a.
Po završetku onlajn obuke, radi implementacije saržaja u školama i realizacije predviđenih aktivnosti definisanih tokom obuke, stručnim saradnicima će kontinuirano biti pružana podrška od strane prosvetnih savetnika iz 17 nadležnih školskih uprava, koji su takođe, u prvoj fazi realizacije programa prošli obuku iz oblasti zaštite mentalnog zdravlja.
Za monitoring celokupnog programa obuke su zaduženi stručnjaci iz Instituta za mentalno zdravlje, koji su ujedno i autori programa.