
Udžbenici na bosanskom jeziku
Nacionalni savet bošnjačke nacionalne manjine obratio se javnosti apelom za štampanje nedostajućih udžbenika na bosanskom jeziku prema potpisanom memorandumu i aneksu.
Podsećamo da se u Katalogu odobrenih udžbenika za školsku 2016/17. godinu već nalazi 115 udžbenika na bosanskom jeziku, i to 12 udžbenika za predškolsko vaspitanje i obrazovanje, 85 udžbenika za osnovno vaspitanje i obrazovanje i 18 udžbenika za srednje obrazovanje i vaspitanje .
U skladu sa Memorandumom o saradnji u oblasti izdavanja udžbenika na bosanskom jeziku i pismu, koji su potpisali Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, JP „Zavod za udžbenike” i Nacionalni savet bošnjačke nacionalne manjine, Ministarstvo se obavezalo da koordinira i prati aktivnosti na realizaciji memoranduma i aneksa, kao i da pruža potrebnu administrativno-tehničku pomoć u tom procesu, što ministarstvo kontinuirano čini.
Ministarstvo se nije obavezalo da će odobriti rukopise jer prema zakonom propisanim ovlašćenjima, nije ovlašćeno da obavlja postupak stručne ocene kvaliteta rukopisa udžbenika, već su to povereni poslovi Zavodu za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja kome je od potpisivanja decembra 2016. podneto 14 zahteva za odobravanje udžbenika na bosanskom jeziku, a stručne komisije, pomenutog Zavoda dale su predlog da bude odobren samo jedan rukopis – Gramatika bosanskog jezika, udžbenik za 6. razred osnovne škole, za koji je Ministarstvo odmah izdalo odgovarajuće rešenje.
Za devet rukopisa koji nisu predloženi za odobravanje stručne komisije su utvrdile da ne ispunjavaju pravilnikom utvrđene Standarde kvaliteta udžbenika. U slučajevima kada se od strane izdavača ili nacionalnih saveta dostavljaju rukopisi koji ne zadovoljavaju standarde kvaliteta udžbenika koji su propisani Pravilnikom o standardima kvaliteta udžbenika i uputstvo o njihovoj upotrebi, Zavod vraća predlagaču na izmene i dopune. Zahvaljujući potpisanim memorandumima sa osam nacionalnih saveta koji imaju celokupno obrazovanje na svom jeziku Ministarstvo i Zavod za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja deluju afirmativno prema nacionalnim savetima nacionalnih manjina i prema autorima udžbenika time što je primljeno van rokova devet korigovanih rukopisa na bosanskom jeziku, te su oni upućeni ka Zavodu za unapređivanje obrazovanja i nalaze se u novoj proceduri procene. Zahvaljujući memorandumima omogućena je i druga ispravka predloženih rukopisa kako bi oni odgovarali standardima gore navedenih kvaliteta udžbenika.
Pored navedenog, kao druga afirmativna mera, Zavod za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja organizuje obuku za predstavnike nacionalnih manjina za pisanje nastavnih programa.
U poslednjoj obuci je učestvovalo 27 predstavnika slovačke, rumunske, bošnjačke, mađarske, hrvatske i rusinske nacionalne manjine.