Unapređenje rada poljoprivrednih škola kroz dualno obrazovanje

Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja ovih dana počinje da pravi plan upisa učenika u srednje škole u narednoj školskoj godini i pritom će imati u vidu broj nezaposlenih u pojedinim lokalnim sredinama, izjavio je danas ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Mladen Šarčević.

„Pokušaćemo da utičemo na upisnu politiku, time što ćemo gledati šta je potrebnije i šta se više traži“, kazao je ministar novinarima nakon sastanka sa direktorima srednjih poljoprivrednih škola u Srbiji sa kojima je, u prisustvu ministra poljoprivrede Branislava Nedimovića, razgovarao o mogućnosti unapređenja rada tih škola kroz dualno obrazovanje.

Šarčević je naglasio da je poljoprivrednim školama dat veći stepen značaja u daljoj politici reformisanja školstva, jer je velika neujednačenost među njima.

Prema njegovim rečima, u Srbiji postoje izuzetno kvalitetne i dobro opremljene srednje poljoprivredne škole, koje nemaju šta da reformišu, jer imaju odličan stočarski i deo za ispitivanje kvaliteta namirnica, kao i svu potrebnu mehanizaciju, odnosno jednom rečju su „mala ogledna dobra“.

„Postoje i dobre specijalizovane poljoprivredne škole koje se bave preradom hrane, ali ima i drugih situacija gde škole nemaju dovoljno zemljišnog fonda i nemaju dovoljnu podršku lokalne zajednice“, kazao je ministar Šarčević.

On je naglasio da je cilj današnjeg sastanka sa direktorima poljoprivrednih škola na kome je prisustvovao i ministar Nedimović, da se napravi jedna dobra priča i da se sve poljoprivredne škole ujednače i da funkcionišu kvalitetno. Ministar je najavio da su u planu i novi zakoni i da su danas pozvani direktori svih poljoprivrednih škola da učestvuju u njihovim pripremama i daju doprinose oko izrade novih pravilnika.

Srbija, kako je naglasio Šarčević, ima velike resurse u poljoprivredi, ali su oni nedovoljno iskorišćeni.

Ministar Nedimović ocenio je da je sastanak sa direktorima škola imao za cilj da promoviše timski rad u okviru Vlade Srbije gde su zajednički prioriteti usaglašavanje obrazovanja u budućnosti sa poterbama tržišta.

„Nama u poljoprivredi treba dovoljno stručnjaka na delu tehničara, kao i pogonskih inženjera u okviru prerađivačkog sektora koji želimo da razvijamo.Mi ovim udaramo dobru bazu za ono što sledi u narednim godinama u prerađivačkoj industriji“, naglasio je on.

Nedimović je dodao i da je ovaj sastanak bitan jer je iskazana spremnost Ministarstva poljoprivrede da svojim sredstvima, kapacitetima i resursima doprinese povećanju tehničkih kapaciteta poljoprivrednih stručnih škola.

„Ukoliko imate dobru tehniku i znate da je koristite, vi postajete konkurentni i stvarate veću dodatu vrednost”, kazao je on dodajići da Srbiji u ovim trenutku trebaju tehničari za ratarstvo, voćarstvo, povrtarstvu, kao i oni ljudi koji znaju kako se vodi proces u prerađivačkoj industriji.

U Srbiji ima 62 srednje poljoprivredne škole sa 15 aktivnih obrazovnih profila od kojih je sedam četvorogodišnjih, a ostali su trogodišnji. Svake školske godine u tim školama ima novih 3.000 učenika.

Loading