Usaglašen Predlog akta o vrednovanju, izboru, finansiranju i praćenju projekata

Radna grupa sačinila je Predlog novog akta o vrednovanju, izboru, finansiranju i praćenju projekata iz Programa osnovnih istraživanja i osnovnih usmerenih istraživanja za period od 2017. do 2020. godine  i Programa istraživanja u oblasti tehnološkog razvoja za period od 2017-2020. godine.

Kako je na prvom sastanku Radne grupe dogovoreno da se nastavi rad u tri podgrupe prema naučnim oblastima to:  prirodno –matematičke i medicinske nauke, društveno- humanističke nauke i tehničko-tehnološke i biotehničke nauke, na jučerašnjem sastanku predstavnici tri podgrupe  i Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja  usaglasili su tekst novog Akta. Predstavnici Radne grupe predložili su izmene Akta, koji je Vlada poništila u maju. Najviše predloga stiglo je iz tehničko- tehnoloških nauka.

Na sastanku je jednoglasno dogovoreno da se uputi apel Vladi kako bi se što pre formirao Nacionalni savet za nauku i tehnološki razvoj.

Radnu grupu formiralo je Ministarstvo, a članove Radne grupe predložili su predsednici matičnih naučnih odbora.

Matični naučni odbori su stručna tela za određene naučne oblasti, grane ili discipline. Ima najmanje sedam, a najviše 15 članova. Matični naučni odbor, između ostalog,  daje mišljenje o kvalitetu naučnoistraživačkog rada, daje ocenu o naučnoj kompetentnosti istraživača, odnosno nastavnika visokoškolskih ustanova za realizaciju programa i projekata,daje mišljenje na akt o kategorizaciji i rangiranju naučnih časopisa.

Radna grupa broji 19 članova, a Grupom je koordinirao dr Nikola Tanić, pomoćnik ministra prosvete, nauke i tehnološkog razvoja zadužen za nauku.

Članovi Radne grupe su: član Matičnog naučnog odbora za medicinske nauke – prof. dr Gordana Leposavić sa Farmaceutskog fakulteta u Beogradu,  član Matičnog naučnog odbora za biologiju – dr Ljiljana Vićovac- Panić, naučni savetnik u Institutu za primenu nuklearne energije,  član Matičnog naučnog odbora za hemiju – prof. dr Živoslav Tešić, sa Hemijskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, član Matičnog naučnog odbora za fiziku – dr Branislav Jelenković sa Instituta za fiziku ,član Matičnog naučnog odbora za geo nauke i astronomiju – prof. dr Milan Sudar sa Rudarsko- geološkog fakulteta u Beogradu, član Matičnog naučnog odbora za matematiku i mehaniku – prof. dr Marko Nedeljkov sa Prirodno-matematičkog fakulteta u Novom Sadu, članovi Matičnog naučnog odbora za istoriju, arheologiju i etnologiju – dr Vujadin Ivanišević, naučni savetnik u  Arheološkom institutu u Beogradu i dr Danica Popović, naučni savetnik u Balkanološkom institutu SANU, članovi Matičnog naučnog odbora za društvene nauke – prof. dr Jovan Babić sa Filozofskog fakulteta u Beogradu i dr Mirjana Rašević, naučni savetnik u Institutu društvenih nauka, članovi Matičnog naučnog odbora za jezik i književnost – prof. dr Miloš Kovačević sa Filološko- umetničkog fakulteta iz Kragujevca i  dr Sreto Tanasić sa Instituta za srpski jezik SANU,  član Matičnog naučnog odbra za biotehnologiju i poljoprivredu – dr Dragana Miladinović, naučni savetnik u Institutu za ratarstvo i povrtarstvo iz Novog Sada, član Matičnog naučnog odbora za elektroniku, telekomunikacije i informacione tehnologije – prof. dr Miroslav Trajanović sa Mašinskog fakulteta u Nišu, član Matičnog naučnog odbora za energetiku, rudarstvo i energetsku efikasnost – prof. dr Mirko Komatina sa Mašinskog fakulteta u Beogradu, član Matičnog naučnog odbora za materijale i hemijske tehnologije dr Miroslav Komljenović, naučni savetnik u Institutu za multidisciplinarna istraživanja u Beogradu, član Matičnog naučnog   odbora za mašinstvo i industrijski softver – prof. dr Srđan Bošnjak sa Mašinskog fakulteta u Beogradu, član Naučnog matičnog odbora za saobraćaj, urbanizam i građevinarstvo – dr Mila Pucar, naučni savetnik u Institutu za arhitekturu i urbanizam Srbije i član Naučnog matičnog odbora za uređenje, zaštitu i korišćenje voda, zemljišta i vazduha – prof. dr Marko Ivetić sa Građevinskog fakulteta u Beogradu.

Loading