Више од 2.170 стручних сарадника прошло обуке у области менталног здравља
Више од 2.170 стручних сарадника свих основних и средњих школа, током маја и јуна месеца, завршили су другу фазу програма обуке „Унапређивање компетенција запослених у систему образовања у области заштите менталног здравља младих“, коју реализује Министарство просвете је у сарадњи са Институтом за ментално здравље и Заводом за унапређивање образовања и васпитања.
Учесници обуке унапредили су знања и вештине за поступање и пружање подршке у кризним ситуацијама, али и из области заштите менталног здравља младих, које се односе на рано препознавање, пружање подршке ученицима који испољавају одређене менталне потешкоће или ризична понашања, превенцију поремећаја понашања, као и оснаживање запослених за процес реинтеграције ученика у сарадњи са другим надлежним институцијама.
У наредном периоду, стручни сарадници ће радити на имплементацији садржаја обуке у својим школама кроз реализацију акционих планова. Просветни саветници и саветници спољни сарадници (46) из свих 17 надлежних школских управа, који су похађали обуку за тренере из поменуте области, наставиће да прате имплементацију садржаја обука, уз подршку стручњака из Института за ментално здравље, који су уједно и аутори програма.
Обука, која је одржана путем платформе Завода за унапређивање образовања и васпитања, се налази на листи обука од јавног интереса које одобрава министар просвете, обавезна је за све стручне сараднике и након реализације учесници добијају сертификат о савладаности програма.
Реализована је у оквиру Пројекта Кризне психо-социјалне подршке заједници Владе Републике Србије, реализовало намењену стручним сарадницима – психолозима и педагозима у свим основним и средњим школама у Републици Србији.