Za nove izvore finansiranja nauke u Srbiji

Ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Srđan Verbić, učestvujući na javnoj raspravi o Nacrtu Strategije naučnog i tehnološkog razvoja do 2020. godine „Istraživanje za inovacije“, kojoj je prisustvovalo više od dve stotine mladih istraživača, doktoranata,naučnih saradnika , studenata na doktorskim studijama i stipendista Ministarstva, ocenio je da Strategija treba da obezbedi jasnu viziju kako nauka treba da izgleda do 2020. godine, jer naučno-istraživačka zajednica predstavlja najveći potencijal zemlje.

Prema njegovim rečima, premalo je da za četiri godine samo postoji jedan konkurs za naučno-istraživačke projekte i najavio da će to biti promenjeno sledećom Strategijom za period od 2016. do 2020. godine.

„Mi imamo jedan veliki konkurs za naučno-istraživačke projekte na svake četiri godine i to je premalo. Ne može neko da čeka četiri godine ako ima dobru ideju, da je ostavi i da čeka da se raspiše taj sledeći konkurs. Mora da ima druge konkurse i druge izvore finansiranja i da može mnogo brže i fleksibilnije da reaguje i da traži sredstva za finansiranje“, rekao je ministar Verbić na skupu održanom u Rektoratu Univerziteta u Beogradu .

Ministar je istakao da naučno-istraživačka zajednica ima najveći potencijal u analitičkom pogledu, naglašavajući da istraživačka zajednica jeste nešto po čemu je Srbija prepoznata u celom svetu.

„Mi nedovoljno koristimo taj potencijal. Ako treba da se Strategijom menja Zakon o radu, menjaćemo, Zakon o visokom obrazovanju i to ćemo menjati, uvedu studentske vize, otvaraju novi fondovi za istraživanje, to je sve dato kao ideja u Nacrtu strategije, a ukoliko se saglasimo da je to ono što je potrebno, onda će akcioni plan dati konkretne mere da se to sprovede“, dodao je Verbić.

Verbić je na javnoj raspravi o Nacrtu strategije „Istraživanje za inovacije“ naveo da to ministarstvo želi mobilnost najmlađih istraživača, kao i otvaranje mogućnosti za to.

„Konkretne mere tek slede, one idu kroz akcioni plan. Strategija, pre svega, treba da obezbedi jasnu viziju šta mi hoćemo da uradimo od naše nauke u narednih pet godina, dakle kako nauka treba da izgleda do 2020. godine, šta treba da radi naša istraživačka zajednica i šta treba da budu rezultati, pre svega u odnosu na društvo u kome živimo“, naveo je Verbić.

Upitan da prokomentariše nezadovoljstvo koje su mladi naučnici iskazali na protestu u Beogradu u ponedeljak, 23. novembra zbog toga što im Ministarstvo nije odobrilo dovoljno projekata, ministar je istakao da do sada takvi projekti nisu ni postojali i da se za to „tek sada otvara mogućnost Nacrtom strategije“.

On je ponovio i da ne postoji velika sinergija između nauke i privrede, i da se to može promeniti.

„Mi ćemo sa nivoa države reći šta je nama važno i to će naučni istraživači sprovoditi kroz projekte, a treba da omogućimo mnogo više mogućnosti za start-ap kompanije. Bez tih kompanija nema pravih inovacija kod nas i to je ono na čemu mnogo moramo da uradimo“, rekao je Verbić

Na konstruktivnom tročasovnom sastanku učesnici su izneli mnoge ideje i predloge koje mogu da doprinesu da se položaj nauke i naučnika u Srbiji poporavi. Na skupu su učestvovali i državni sekretar u Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja prof. dr Vera Dondur, pomoćnici ministra prof. dr Branko Bugarski i prof. dr Viktor Nedović, kao i rektor BU prof. dr Vladimir Bumbaširević.

Loading