Obrazovanje za demokratsko društvo

Podsticanje kvalitetnog obrazovanja podržavanjem škola, njihovih zajednica i relevantnih obrazovnih institucija u borbi protiv diskriminacije u obrazovanju kroz primenu Referentnog okvira kompetencija za demokratsku kulturu Saveta Evrope. 

Poboljšanje kvaliteta obrazovanja podsticanjem demokratske kulture u formalnom obrazovnom sistemu primenom antidiskriminatornog pristupa baziranog na standardima i praksama Saveta Evrope.

Po preporuci 2006/962/EC Evropskog parlamenta i Saveta Evrope od 18. decembra 2006. ključne kompetencije za celoživotno učenje su definisane kao kombinacija znanja, veština i stavova primerenih okruženju. One su posebno neophodne za lično ispunjavanje i razvoj, socijalnu inkluziju, aktivno građanstvo i zapošljavanje. Budući da je obrazovanje srednjoročna ili dugoročna investicija osmišljen je Model kompetencija na 25. zasedanju Stalne konferencije ministara obrazovanja Saveta Evrope održanom 2016. godine u Briselu.  

Referentni okvir kompetencija za demokratsku kulturu predstavlja rezultat konsultacija i provera u državama članicama Saveta Evrope, a izrađen je na zajedničkim načelima  demokratskih društava.

Sticanje kompetencija za demokratsku kulturu jeste proces koji zahteva vreme za promišljanje, istraživanje, propitivanje i nije deo jednog, specifičnog, predmeta ili lekcije, pa je za sticanje ovih kompetencija potrebna  podrška nastavnika i porodice, ali i drugih ljudi u zajednici, zbog čega je potrebna interakcija  svakodnevno i na različite načine kroz realne životne situacije koje su prilika za učenje.

Ministarstvo intenzivno priprema priručnike i obuke  u saradnji sa partnerima kako bi koncept obrazovanja o ljudskim pravima i obrazovanja za ljudska prava zaživeo u nastavnim i vannastavnim aktivnostima.  U obrazovnom sistemu  kreiramo demokratsku kulturu i okruženje za primenu kompetencija za demokratsku kulturu, gradeći tolerantna i kreativna društva budućnosti.

+ 5.000

NASTAVNIKA PROŠLO OBUKE ZA OBRAZOVANJE ZA DEMOKRATSKO DRUŠTVO

Loading