Obrazovanje na jezicima nacionalnih manjina

Ljudska prava predstavljaju univerzalne vrednosti i temelj svakog demokratskog društva. Zasnovana su na principima koji promovišu poštovanje dostojanstva svake ličnosti, pravdu, jednakost, nediskriminaciju, toleranciju i prihvatanje različitosti. Upravo su oni duboko utemeljeni u obrazovno-vaspitni sistem Republike Srbije, koji nastoji da kroz sve svoje segmente afirmiše ideju poštovanja ljudskih prava i sloboda.

Obrazovanje na maternjem jeziku jedno je od osnovnih prava pripadnika nacionalnih manjina, zagarantovano Ustavom Republike Srbije i zakonskim i podzakonskim aktima. Pored toga, ovo pravo zasnovano je i na brojnim međunarodnim dokumentima koje je Republika Srbija ratifikovala, uključujući Okvirnu konvenciju za zaštitu nacionalnih manjina, Evropsku povelju o regionalnim ili manjinskim jezicima i dr.

Stoga je, kako preduniverzitetsko, tako i univerzitetsko obrazovanje u Republici Srbiji dostupno na srpskom jeziku i jezicima nacionalnih manjina, uz potpuno poštovanje međunarodnih standarda u ovoj oblasti.

U predškolskoj ustanovi takođe je omogućeno ostvarivanje vaspitno-obrazovnog rada na jednom od osam jezika nacionalnih manjina.

Obrazovanje nije samo sredstvo za prenos akademskog znanja, već i proces koji oblikuje svest, stavove i vrednosti novih generacija, čime se stvara društvo koje će biti u stanju da se nosi sa globalnim izazovima, ali i da gradi mir, razume i poštuje različitosti i živi u harmoniji.

Ministarstvo prosvete na polju unapređivanja obrazovanja na jezicima nacionalnih manjina intenzivano sarađuje sa Nacionalnim savetima nacionalnih manjina.

Modeli obrazovanja na jezicima nacionalnih manjina

Za učenike pripadnike nacionalnih manjina koji se obrazuju na srpskom jeziku omogućeno je pohađanje 16 izbornih predmeta/programa Maternji jezik/govor sa elementima nacionalne kulture:

Mađarski jezik sa elementima nacionalne manjine, Bosanski jezik sa elementima nacionalne manjine, Romski jezik sa elementima nacionalne manjine, Rumunski jezik sa elementima nacionalne manjine, Slovački jezik sa elementima nacionalne manjine, Bugarski jezik sa elementima nacionalne manjine, Hrvatski jezik sa elementima nacionalne manjine, Rusinski jezik sa elementima nacionalne manjine, Bunjevački govor/jezik sa elementima nacionalne manjine, Vlaški govor sa elementima nacionalne manjine, Makedonski jezik sa elementima nacionalne manjine, Ukrajinski jezik sa elementima nacionalne manjine, Češki jezik sa elementima nacionalne manjine, Albanski jezik sa elementima nacionalne manjine i Slovenački jezik sa elementima nacionalne kulture.

Celokupno obrazovanje na svom maternjem jeziku, uz obavezan nastavni predmet Srpski kao nematernji jezik, pohađaju učenici osam nacionalnih manjina: albanske nacionalne manjine, bošnjačke, bugarske, mađarske, rumunske, rusinske, slovačke i hrvatske nacionalne manjine.

Dvojezično obrazovanje ostvaruje se  u jednoj osnovnoj školu na bugarskom i srpskom  jeziku.

35.216

UČENIKA POHAĐA NASTAVU NA JEZICIMA MANJINA 

17.956

UČENIKA POHAĐA IZBORNI PROGRAM MATERNJI JEZIK SA ELEMENTIMA NACIONALNE KULTURE

189

ŠKOLA REALIZUJE NASTAVJU NA JEDNOM OD 8 JEZIKA NACIONALNE MANJINE

3.500

NASTAVNIKA REALIZUJE NASTAVU NA JEZICIMA NACIONALNIH MANJINA

Loading