Образовање за демократско друштво

Образовни систем Србије усмерен је на стварање демократске културе и изградњу школског окружења које подстиче ученике на стицање компетенција за демократску културу, односно на стицање знања, вештина, ставова и критичког размишљања како би у будућности ефикасно учествовали у култури демократије и мирно живели заједно са другима, у културно разноликим демократским друштвима.

Стицање компетенција за демократску културу је процес који захтева време за промишљање, истраживање, пропитивање и није део једног, специфичног, предмета или лекције. За стицање ових компетенција потребна подршка наставника и породице, али и других људи у заједници, због чега је потребна интеракција свакодневно и на различите начине кроз реалне животне ситуације које су прилика за учење.

Подстицање демократске културе у формалном образовном систему заснива се на примени антидискриминаторног приступа базираног на стандардима и праксама Савета Европе, односно на примени Референтног оквира компетенција за демократску културу.

Референтни оквир компетенција за демократску културу представља резултат консултација и провера у државама чланицама Савета Европе, а израђен је на заједничким начелима демократских друштава.

У циљу унапређивања компетенција запослених у образовању, њиховог оспособљавања и професионалног развоја и размене искуства, а ради доследне примене принципа у области демократске културе, на располагању системска подршка:

Програми стручног усавршавања

У циљу унапређивања знања и вештина запослених у установама образовања и васпитања систем стручног усавршавања запослених у просвети пружа различите програме обуке у области ………..

Просветим радницима и стручним сарадницима на располагању су програми са Листе програма стручног усавршавања од јавног интереса, као и акредитоване обуке које се реализују у сарадњи са релевантним институцијама, организацијама и појединцима.

Просветни саветници и саветници спољни сарадници за примену РОКДК образовање

Просветни саветници из школских управа (оганизационе јединице Министарства просвете које су регионално распоређене) кроз спољашње вредновање, поред општег квалитета рада установа, прате и квалитет инклузивног образовања. Просветни саветници пружају и непосредну стручну помоћ образовним установама у различитим ситуацијама везаним за укључивање и подршку у образовању и васпитању ученика из осетљивих друштвених група.

Стручну и саветодавну подршку запосленима у образовно-васпитним установама пружају и саветници-спољни сарадници у области примене РОКДК.

Саветници-спољни сарадници за примену РОКДК чине мрежу професионалаца, практичара који заједно са школама и наставницима решавају изазове у процесу примене РОКДК и помажу да принципи демократске културе и концепт образовања о људским и мањинским правима, заживе у наставним и вананставним активностима школе.

Приручници, публикације, стручна упутства

У циљу унапређивања компетенција запослених у образовању у области примене РОКДК Министарство просвете објављује приручнике, стручна упутства и различите публикације.

Приручници, публикације и стручна упутства могу се преузети ОВДЕ.

+5.000

НАСТАВНИКА ПРОШЛО ОБУКЕ ЗА ОБРАЗОВАЊЕ ЗА ДЕМОКРАТСКО ДРУШТВО

+20

САВЕТНИКА-СПОЉНИХ САРАДНИКА ЗА ДЕМОКРАТСКУ КУЛТУРУ

Loading