Obrazovanje za demokratsko društvo

Obrazovni sistem Srbije usmeren je na stvaranje demokratske kulture i izgradnju školskog okruženja koje podstiče učenike na sticanje kompetencija za demokratsku kulturu, odnosno na sticanje znanja, veština, stavova i kritičkog razmišljanja kako bi u budućnosti efikasno učestvovali u kulturi demokratije i mirno živeli zajedno sa drugima, u kulturno raznolikim demokratskim društvima.

Sticanje kompetencija za demokratsku kulturu je proces koji zahteva vreme za promišljanje, istraživanje, propitivanje i nije deo jednog, specifičnog, predmeta ili lekcije. Za sticanje ovih kompetencija potrebna podrška nastavnika i porodice, ali i drugih ljudi u zajednici, zbog čega je potrebna interakcija svakodnevno i na različite načine kroz realne životne situacije koje su prilika za učenje.

Podsticanje demokratske kulture u formalnom obrazovnom sistemu zasniva se na primeni antidiskriminatornog pristupa baziranog na standardima i praksama Saveta Evrope, odnosno na primeni Referentnog okvira kompetencija za demokratsku kulturu.

Referentni okvir kompetencija za demokratsku kulturu predstavlja rezultat konsultacija i provera u državama članicama Saveta Evrope, a izrađen je na zajedničkim načelima demokratskih društava.

U cilju unapređivanja kompetencija zaposlenih u obrazovanju, njihovog osposobljavanja i profesionalnog razvoja i razmene iskustva, a radi dosledne primene principa u oblasti demokratske kulture, na raspolaganju sistemska podrška:

Programi stručnog usavršavanja

U cilju unapređivanja znanja i veština zaposlenih u ustanovama obrazovanja i vaspitanja sistem stručnog usavršavanja zaposlenih u prosveti pruža različite programe obuke.

Prosvetim radnicima i stručnim saradnicima na raspolaganju su programi sa Liste programa stručnog usavršavanja od javnog interesa, kao i akreditovane obuke koje se realizuju u saradnji sa relevantnim institucijama, organizacijama i pojedincima.

Prosvetni savetnici i savetnici spoljni saradnici za primenu ROKDK obrazovanje

Prosvetni savetnici iz školskih uprava (oganizacione jedinice Ministarstva prosvete koje su regionalno raspoređene) kroz spoljašnje vrednovanje, pored opšteg kvaliteta rada ustanova, prate i kvalitet inkluzivnog obrazovanja. Prosvetni savetnici pružaju i neposrednu stručnu pomoć obrazovnim ustanovama u različitim situacijama vezanim za uključivanje i podršku u obrazovanju i vaspitanju učenika iz osetljivih društvenih grupa.

Stručnu i savetodavnu podršku zaposlenima u obrazovno-vaspitnim ustanovama pružaju i savetnici-spoljni saradnici u oblasti primene ROKDK.

Savetnici-spoljni saradnici za primenu ROKDK čine mrežu profesionalaca, praktičara koji zajedno sa školama i nastavnicima rešavaju izazove u procesu primene ROKDK i pomažu da principi demokratske kulture i koncept obrazovanja o ljudskim i manjinskim pravima, zažive u nastavnim i vananstavnim aktivnostima škole.

Priručnici, publikacije, stručna uputstva

U cilju unapređivanja kompetencija zaposlenih u obrazovanju u oblasti primene ROKDK Ministarstvo prosvete objavljuje priručnike, stručna uputstva i različite publikacije.

Priručnici, publikacije i stručna uputstva mogu se preuzeti OVDE.

+5.000

NASTAVNIKA PROŠLO OBUKE ZA OBRAZOVANJE ZA DEMOKRATSKO DRUŠTVO

+20

SAVETNIKA-SPOLJNIH SARADNIKA ZA DEMOKRATSKU KULTURU

Loading