Култура сећања

Образовни систем има важну улогу у неговању културе сећања и културе мира. У школама се реализује низ наставних и вананставних активности како би се код ученика подстакла и развила свет о поштовању љусдких права,  вредновању људског достојанства, равноправности и емпатији.

Кроз разне активности код ученика подстиче се свест о значају поштовања људских права и вредновања људског достојанства, емпатији, равноправности, а ученици кроз наставне и ваннаставне активности освешћују и постојеће предрасуде и стереотипе. Ове теме се обрађују кроз часове одељењског старешине, грађанског васпитања, часове историје и друге наставне и ваннаставне активности.

Континуирани рад на развијању новог и унапређивању постојећег курикулума у предуниверзитетском образовању има за циљ укључивања нових појмова и садржаја који се обраћају учењу о холокаусту и геноциду из предмета, страдњаима свог, али и других народа обрађује се у оквиру предмета Историја, али и из осталих премета у којима се обрађују појаве као што су: сегрегација, дискриминација, прогањања мањинских група кроз историју и злочини почињени над њима и слично.

У циљу унапређивања компетенција запослених у образовању, њиховог оспособљавања и професионалног развоја и размене искуства, на располагању је системска подршка:

Програми стручног усавршавања

Просветим радницима и стручним сарадницима на располагању су програми са Листе програма стручног усавршавања од јавног интереса, као и акредитоване обуке које се реализују у сарадњи са релевантним институцијама, организацијама и појединцима.

Национални образовни портал

Образовни ресурси у области културе сећања могу се наћи на интернет страници КУЛТУРА СЕЋАЊА у оквиру Националног образовног портала . Реч је о литератури, приручницима и упутствима, ресурсима институција и удружења, као што су: Музеја жртава геноцида Београд, Јад Вашема, Међународне алијансе за сећање на Холокауст ИХРА, Републичког педагошког завода Републике Српске, УН, ОДИХР, Унеска, НВО „Тераформинг“, „Центропа“. 

Посебан део портала чини школска пракса која доноси школске припреме за наставне активности, као и ученичке филмове и радове у области културе сећања.

Стручно усавршавање у партнерским институцијама и организацијама

У складу са потписаним споразумима о сарадњи, Министарство просвете организује за наставнике стручне скупове, студијска путовања, обуке и семинаре са другим релевантинм институцијама које се баве очувањем сећања на страдања различитих народа, као што су Меморијални центар Јад Вашем,  (Yad Vashem)Израел, Музеј и Центр за документацију (Memorial de la Shoah, Париз Mémorial de la Shoah – Musée et centre de documentation Mémorial de la Shoah, Центар за документацију и истраживања Централне Европе – Centropa, као и Музеј жртава и геноцида, Филозофски факултет у Београду и Центар за студије јеврејске културе и уметности и други.

+1500

НАСТАВНИКА ПРОШЛО ОБУКЕ О КУЛТУРИ СЕЋАЊА

Loading