Kultura sećanja

Obrazovni sistem ima važnu ulogu u negovanju kulture sećanja i kulture mira. U školama se realizuje niz nastavnih i vananstavnih aktivnosti kako bi se kod učenika podstakla i razvila svet o poštovanju ljusdkih prava,  vrednovanju ljudskog dostojanstva, ravnopravnosti i empatiji.

Kroz razne aktivnosti kod učenika podstiče se svest o značaju poštovanja ljudskih prava i vrednovanja ljudskog dostojanstva, empatiji, ravnopravnosti, a učenici kroz nastavne i vannastavne aktivnosti osvešćuju i postojeće predrasude i stereotipe. Ove teme se obrađuju kroz časove odeljenjskog starešine, građanskog vaspitanja, časove istorije i druge nastavne i vannastavne aktivnosti.

Kontinuirani rad na razvijanju novog i unapređivanju postojećeg kurikuluma u preduniverzitetskom obrazovanju ima za cilj uključivanja novih pojmova i sadržaja koji se obraćaju učenju o holokaustu i genocidu iz predmeta, stradnjaima svog, ali i drugih naroda obrađuje se u okviru predmeta Istorija, ali i iz ostalih premeta u kojima se obrađuju pojave kao što su: segregacija, diskriminacija, proganjanja manjinskih grupa kroz istoriju i zločini počinjeni nad njima i slično.

U cilju unapređivanja kompetencija zaposlenih u obrazovanju, njihovog osposobljavanja i profesionalnog razvoja i razmene iskustva, na raspolaganju je sistemska podrška:

Programi stručnog usavršavanja

Prosvetim radnicima i stručnim saradnicima na raspolaganju su programi sa Liste programa stručnog usavršavanja od javnog interesa, kao i akreditovane obuke koje se realizuju u saradnji sa relevantnim institucijama, organizacijama i pojedincima.

Nacionalni obrazovni portal

Obrazovni resursi u oblasti kulture sećanja mogu se naći na internet stranici KULTURA SEĆANJA u okviru Nacionalnog obrazovnog portala . Reč je o literaturi, priručnicima i uputstvima, resursima institucija i udruženja, kao što su: Muzeja žrtava genocida Beograd, Jad Vašema, Međunarodne alijanse za sećanje na Holokaust IHRA, Republičkog pedagoškog zavoda Republike Srpske, UN, ODIHR, Uneska, NVO „Teraforming“, „Centropa“. 

Poseban deo portala čini školska praksa koja donosi školske pripreme za nastavne aktivnosti, kao i učeničke filmove i radove u oblasti kulture sećanja.

Stručno usavršavanje u partnerskim institucijama i organizacijama

U skladu sa potpisanim sporazumima o saradnji, Ministarstvo prosvete organizuje za nastavnike stručne skupove, studijska putovanja, obuke i seminare sa drugim relevantinm institucijama koje se bave očuvanjem sećanja na stradanja različitih naroda, kao što su Memorijalni centar Jad Vašem,  (Yad Vashem)Izrael, Muzej i Centr za dokumentaciju (Memorial de la Shoah, Pariz Mémorial de la Shoah – Musée et centre de documentation Mémorial de la Shoah, Centar za dokumentaciju i istraživanja Centralne Evrope – Centropa, kao i Muzej žrtava i genocida, Filozofski fakultet u Beogradu i Centar za studije jevrejske kulture i umetnosti i drugi.

+1500

NASTAVNIKA PROŠLO OBUKE O KULTURI SEĆANJA

Loading