Specijalizovana odeljenja za učenike sa posebnim sposobnostima za fiziku

Odeljenja učenika sa posebnim sposobnostima za fiziku u gimnazijama će omogućiti da se poboljša kvalitet obrazovnih postignuća budućih studenata u oblasti fizike, prirodno-matematičkih, tehničkih i medicinskih nauka i nauka o životnoj sredini.

Zahvaljujući kompetencijama stečenim tokom ovakvog gimnazijskog obrazovanja, budući studenti će raspolagati veštinama neophodnim za kritičko sagledavanje problema, samostalno donošenje odluka i pronalaženje kreativnih rešenja.

Korisne informacije

Specifičnost Plana nastave i učenja za gimnazije za učenike sa posebnim sposobnostima za fiziku je u tome što će učenici za četiri godine imati ukupno 12 predmeta iz bloka fizike, prosečno 7 časova nedeljno. Program matematike je u potpunosti prilagođen nastavi fizike, nastava biologije i hemije je pojačana u odnosu na matematička odeljenja, a nastava informatike je usklađena sa najnovijim rezultatima u ovoj oblasti.

Ovakav broj časova, sadržaji koji se izučavaju, stručni nastavnici i opremljene škole stvaraju uslove da maturanti postanu izuzetno efikasni studenti na odgovarajućim fakultetima na kojima se izučava fizika, astrofizika i astronomija, matematika, računarstvo i informatika, hemija, biologija i nauke o životnoj sredini, pri čemu se učenicima ne uskraćuje prohodnost i na studijske programe iz srodnih ili sasvim drugih oblasti.

Prednost školovanja u ovim specijalizovanim odeljenjima je u tome što je broj učenika ograničen na 20, što omogućava efikasniji rad na časovima. Planom nastave i učenja specijalizovanih odeljenja za učenike sa posebnim sposobnostima za fiziku predviđen je veliki broj časova vežbi. U ostvarivanju različitih tema i dostizanju datih ishoda svih fizičkih predmeta, časovi vežbi i laboratorijskih i računskih praktikuma otvaraju široku mogućnost za izradu istraživačkih zadataka i projekata, kao i korišćenje metoda koji podrazumevaju aktivno učestvovanje učenika.

Veliki broj stručnih predmeta drže nastavnici i saradnici fakulteta i instituta. Pored stručne pomoći, učenici imaju mogućnosti da koriste laboratorije i ostale resurse na fakultetima.

Učenicima se takođe pruža mogućnost da:

posete najsavremenije institute u zemlji i inostranstvu kroz stručne ekskurzije,

  • se upoznaju sa najsavremenijim dostignućima nauke iz prve ruke, vršenjem proračuna u okviru CERN masterclass-a
  • upotpune svoje znanje fizike kroz popularna i stručna predavanja, tribine i u okviru mnogobrojnih škola fizike
  • se upoznaju sa svojim vršnjacima na takmičenjima iz fizike i smotri učeničkih eksperimentalnih radova (Institut za fiziku, PMF Niš, Fizički fakultet,  Departman za fiziku – PMF Novi Sad, Međunarodna konferencija o nastavi fizike u srednjoj školi, Aleksinac)
  • učestvuju u naučno popularnim manifestacijama poput Noći istraživača i Nauk nije bauk

Pored fizike, velika pažnja poklanja se i proučavanju ostalih prirodnih nauka, matematike i programiranja – što učenicima otvara široke mogućnosti za nastavak školovanja. Zahvaljujući stečenom znanju, radnima navikama, i tesnoj povezanosti teorije i prakse, učenici ovog odeljenja su među najuspešnijim studentima.

Nekadašnji učenici ovih odeljenja sada se bave fizikom na fakultetima (fizika, tehnički fakulteti, medicina), na institutima (Institut za nuklearne nauke Vinča, Institut za fiziku u Zemunu, instituti u inostranstvu), u medicini (nuklearna medicina, radiologija), u privredi, nastavom fizike, kao i tehničkim naukama (elektronski fakultet, mašinski, građevinski, ETF) i informatikom.

Na časovima 12 predmeta iz bloka Fizike najviše prostora biće posvećeno radu na sticanju funkcionalne naučne pismenosti i razumevanju fizičkih pojava i procesa.

Učenici će takođe biti osposobljeni za primenu znanja i rešavanje problema i zadataka u novim i nepoznatim situacijama, za aktivno sticanje znanja o fizičkim pojavama kroz istraživački pristup, a upoznaće se i sa nekim novim pristupima rešavanju problema koji nisu zastupljeni u standardnim gimnazijskim programima.

Gradivo fizike podeljeno je na više predmeta koji nose imena po oblastima ili načinu izučavanja fizičkih pojava. U prvom razredu učenik ima predmet Osnove mehanike i termodinamike koji prate Računski i Laboratorijski praktikum iz kojih se uvežbava izrada zadataka, postavljanje i realizacija eksperimenata kao i obrada podataka dobijenih merenjem. U drugom razredu izučava se predmet Elektromagnetizam i optika, praćen odgovarajućim računskim i laboratorijskim praktikumom.

U trećem razredu se izučava Mehanika sa teorijom relativnosti, Fizika atoma i molekula i Osnove fizike čvrstog stanja i fizička elektronika. U četvrtom razredu se izučavaju Fizika mikrosveta, Osnove astrofizike i astronomije i, kao posebna novina, Modelovanje u fizici. Izučavajući predmet Modelovanje u fizici učenici će steći osnovna znanja vezana za različite modele kojima se opisuju fizički procesi i biće osposobljeni za prepoznavanje, izgradnju i primenu znanja u različitim disciplinama.

Gimnazije koje upisuju odeljenja koja će pohađati učenici sa posebnim sposobnostima za fiziku u školskoj 2024/2025. godini su:

  • Gimnazija „Jovan Jovanović Zmaj“, Novi Sad
  • Zemunska gimnazija, Beograd
  • Gimnazija „Svetozar Marković“, Niš

Za upis u odeljenja koja ostvaruju nastavni plan i program za gimnaziju za učenike sa posebnim sposobnostima za fiziku, kandidati polažu prijemni ispit na kome rešavaju test iz fizike ili test iz matematike.

Testovi se polažu u skladu sa opštim standardima postignuća za kraj obaveznog obrazovanja, a učenici za pripremu mogu koristiti testove sa prijemnih ispita od ranijih godina i zbirke zadataka za pripremu završnog ispita.

Loading