Visoko obrazovanje

Curious students at class

Visoko obrazovanje je od posebnog značaja za Republiku Srbiju i deo je evropskog obrazovnog i naučnog prostora. Misija visokog obrazovanja jeste da kroz organizovane studije i istraživanja neprekidno obavlja transfer i kreiranje naučnih znanja i stručnih kompetencija kojima se omogućava, u prvom redu, socijalni, kulturni, ekonomski i drugi napredak naše zemlje i njenih građana, u stalno promenljivim okolnostima života i razvoja.

Pravo na visoko obrazovanje imaju sva lica sa položenom opštom, stručnom ili umetničkom maturom. Izuzetno, pravo na visoko obrazovanje ima i lice bez stečenog srednjeg obrazovanja koje konkuriše za upis na studijske programe iz umetničkih oblasti. Visokoškolske ustanove vrše upis na studije u skladu sa zakonom, uz vrednovanje opšte, stručne i umetničke mature.

U Srbiji delatnost visokog obrazovanja ostvaruje se na devet državnih univerziteta i na 21 državnoj akademiji i visokoj školi strukovnih studija.

Takođe, visoko obrazovanje je moguće i na privatnim visokoškolskim ustanovama, koje su akreditovane od strane Nacionalnog akreditacionog tela.

Nacionalni savet za visoko obrazovanje stara se o razvoju i unapređenju kvaliteta visokog obrazovanja, odnosno prati razvoj visokog obrazovanja i njegovu usklađenost sa evropskim i međunarodnim standardima, predlaže mere za unapređivanje sistema, daje mišljenje o politici upisa na visokoškolske ustanove, predlaže Vladi normative i standarde rada visokoškolskih ustanova, kao i druge aktivnosti od značaja za razvoj visokog obrazovanja.

U ostvarivanju ciljeva visokog obrazovanja, Ministarstvo tesno sarađuje sa Konferencijom univerziteta, Konferencijom akademija strukovnih studija i  Studentskom konferencijom.

Univerziteti čiji je osnivač Republika Srbija:

9

UNIVERZITETA U SRBIJI

22

DRŽAVNE AKADEMIJE I VISOKE ŠKOLE STRUKOVNIH STUDIJA

Loading