Ispit za licencu za vaspitače, psihologe i pedagoge u domu učenika
Odseka za polaganje ispita za licencu, direktore i sekretare ustanova
Telefon: 011/2658-375
011/3066-088
011/3616-370
Uvođenjem obaveze polaganja ispita za licencu povećani su zahtevi u pogledu kompetentnosti vaspitača i stručnih saradnika u domu učenika, a sve u cilju profesionalizacije u oblasti vaspitnog i stručnog rada.
Ispitom za licencu proverava se osposobljenost pripravnika za samostalno izvođenje poslova vaspitača, psihologa i pedagoga u domu učenika nakon savladanog programa uvođenja u posao.
U toku važenja licenca može da bude oduzeta.
Ispit za licencu za vaspitače, psihologe i pedagoge u domu učenika uređen je Zakonom o učeničkom i studentskom standardu.
Pravilnikom o dozvoli za rad vaspitača, psihologa i pedagoga u domu učenika utvrđen je postupak za sticanje licence.
Dom učenika podnosi zahtev Ministarstvu za odobravanje polaganja ispita za licencu posle savladanog programa uvođenja u posao, uz saglasnost pripravnika.
Uz zahtev podnose se i sledeća dokumenta:
- overenu kopiju diplome o stečenom obrazovanju kandidata;
- kopiju ugovora o radu;
- izveštaj komisije ustanove o savladanom programu uvođenja u posao;
- dokaz o uplati troškova polaganja ispita za licencu;
- overenu kopiju indeksa ili uverenje visokoškolske ustanove o položenim ispitima iz pedagogije i psihologije ili potvrdu, odnosno uverenje visokoškolske ustanove da kandidat ima obrazovanje iz psiholoških, pedagoških i metodičkih disciplina, shodno obrazovanju koje mora da ima vaspitač i stručni saradnik – psiholog, odnosno pedagog u srednjoj školi sa domom učenika.
U slučaju da dom učenika ne dostavi potpunu dokumentaciju Ministarstvo daje primeren rok za njenu dopunu (rok od 10 dana). Ako dom učenika u ostavljenom roku ne dopuni dokumentaciju, smatra se da je odustala od zahteva.
Od oktobra 2017. godine zahtevi za dopunu dokumentacije sa rokom od 10 dana, prosleđuju se ustanovi elektronskim putem. Dom učenika je u obavezi da odmah potvrdi prijem predmetnog zahteva. Ukoliko dom učenika iz opravdanih razloga nije u mogućnosti da dostavi traženu dokumentaciju u navedenom roku, u obavezi je da odmah obavesti ministarstvo, takođe elektronskim putem.
Napomene u vezi sa dokumentacijom:
- Zahtev za polaganje ispita za licencu može podneti samo dom učenika
- Overenim kopijama dokumenata smatraju se isključivo kopje overene kod nadležnog organa;
- Diploma o stečenom obrazovanju je javna isprava koja se smatra dokazom o stečenom obrazovanju (uverenje o stečenom obrazovanju ne smatra se dokazom).
Zahtev za polaganje ispita za licencu podnosi se, neposredno ili putem pošte na adresu:
Ministarstvu prosvete
Nemanjina 22-26
11 000 Beograd
Na ispitu za licencu vrši se i prethodna usmena provera znanja pripravnika koji u toku osnovnih studija nije položio pedagogiju i psihologiju. Ovu obavezu imaju pripravnici koji su zasnovali radni odnos do 1.8.2014. godine. Navedenu proveru organizuje Ministarstvo.
Vaspitači, psiholozi i pedagozi u domu učenika koji su radni odnos zasnovali posle 1.8.2014. godine obrazovanje iz psiholoških, pedagoških i metodičkih disciplina stiču na visokoškolskoj ustanovi, u skladu sa Zakonom o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja, i to:
- lice koje je zasnovalo radni odnos u ustanovi od 1.8.2014. godine do 7.10.2017. godine, mora da ima obrazovanje iz psiholoških, pedagoških i metodičkih disciplina stečeno na visokoškolskoj ustanovi u toku studija ili nakon diplomiranja od najmanje 30 bodova i šest bodova prakse u ustanovi – član 8. stav 4. ranije važećeg Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja („Službeni glasnik RS“, br. 72/09, 52/11, 55/13, 35/15-autentično tumačenje, 68/15 i 62/16-US).
- lice koje je zasnovalo radni odnos u ustanovi od 7.10.2017. godine, mora da ima obrazovanje iz psiholoških, pedagoških i metodičkih disciplina stečeno na visokoškolskoj ustanovi u toku studija ili nakon diplomiranja od najmanje 30 bodova, od kojih najmanje po šest bodova iz psiholoških, pedagoških i metodičkih disciplina i šest bodova prakse u ustanovi u skladu sa članom 142. stav 1. sada važećeg Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja.
Ako kandidat ispunjava uslove za polaganje ispita za licencu, Ministarstvo, dostavlja ustanovi obaveštenje o vremenu i mestu polaganja ispita za licencu, najkasnije 15 dana pre dana određenog za polaganje ispita.
Obaveštenje o temi eseja za kandidata Ministarstvo, dostavlja kandidatu preko ustanove u kojoj je zaposlen, po pravilu, tri dana pre termina zakazanog za polaganje ispita
Ako je kandidat sprečen da pristupi polaganju ispita za licencu, obavezan je da domu učenika dostavi odgovarajući dokaz. Ustanova o tome obaveštava Ministarstvo i dostavlja dokaze, najkasnije 24 časa pre početka ispita.
Ispit za licencu se na osnovu tog dokaza odlaže, a pripravnik se preko ustanove obaveštava o novom terminu za polaganje ispita.
Ukoliko kandidat ne postupi na opisan način, Ministarstvo, po pravilu, obaveštava dom učenika da je u obavezi da na zahtev kandidata podnese novi zahtev za odobravanje polaganja ispita za licencu.
U slučaju da pripravnik bez odgovarajućeg dokaza, najviše dva puta ne pristupi polaganju ispita za licencu, odnosno preko doma učenika ne podnese novi zahtev za odobravanje polaganja ispita za licencu, smatra se da je odustao od polaganja ispita, a dom učenika se o tome obaveštava.
Kandidat koji stiče pravo da u vreme raspusta polaže ispit ili deo ispita, rok za polaganje pomera se za period trajanja raspusta.
Ispit za licencu polaže se u domu učenika, pred komisijom koju obrazuje ministar, po pravilu, u toku jednog dana.
Kandidat sa pisanom pripremom eseja pristupa polaganju ispita.
Esej može da iznosi do šest strana kucanog teksta. Esej treba da sadrži teorijski uvod sa pozivanjem na literaturu i pripremu za aktivnost, odnosno prikaz slučaja (do šest kucanih strana, prored 1,5 font Times New Roman 12).
Ispit počinje prikazom eseja.
Usmeni deo ispita traje do 90 minuta i sastoji se iz razgovora kandidata sa komisijom o:
- o eseju;
- rešavanju konkretne pedagoške situacije
- poznavanju propisa iz oblasti učeničkog standarda, odnosno obrazovanja i vaspitanja.
Uspeh na ispitu ocenjuje se sa: „položio“ ili „nije položio“.
Članovi komisije ocenjuju pojedinačno svaki deo ispita.
Kandidat dobija ocenu „položio“ ukoliko je pokazao da je savladao sve delove ispita i stiče pravo na izdavanje licence.
Kandidat dobija ocenu „nije položio“ ako nije savladao pojedini ili sve delove ispita.
Ako kandidat ne položi deo ispita, upućuje se na ponovno polaganje tog dela nakon isteka najmanje 30 dana, dva dela ispita – nakon isteka najmanje 60 dana, a ispita u celini, nakon najmanje 90 dana od dana prethodnog polaganja ispita.
Kandidat koji prilikom ponovnog polaganja ne položi deo ispita, smatra se da nije položio ispit u celini.
Kandidat koji prilikom ponovnog polaganja ispita u celini ne položi ispit, gubi pravo da po podnetom zahtevu, polaže ispit za licencu, nema svojstvo pripravnika, ali se uvodi u posao i polaže ispit za licencu kao i pripravnik.
Troškove prvog polaganja ispita za licencu snosi dom učenika u kojoj je kandidat zaposlen.
Troškove ponovnog polaganja dela ili ispita u celini snosi sam kandidat.
Visina troškova polaganja ispita za licencu:
- troškovi polaganja ispita za licencu iznose 10.000,00 dinara, po kandidatu
- troškovi polaganja popravnog ispita (jedan deo) iznose 4.500,00 dinara, po kandidatu troškovi polaganja popravnog ispita (dva dela) iznose 6.500,00 dinara, po kandidatu
- troškovi ponovnog polaganja ispita u celini iznose 10.000,00 dinara, po kandidatu
Troškovi polaganja ispita za licencu uplaćuju se na račun Ministarstva:
Broj računa: 840-30975845-48
Po modelu 97
Sa pozivom na broj: 27137009800015742321
Svrha uplate: troškovi polaganja ispita za licencu za nastavnika (ime i prezime).
49.016
NASTAVNIKA, VASPITAČA I STRUČNIH SARADNIKA POLOŽILO ISPIT ZA LICENCU 2005-2022.
709
DIREKTORA POLOŽILO ISPIT ZA LICENCU 2018-2022.