
Deklaracije o nameri za uspostavljanje Međunarodnog instituta za održive tehnologije na prostoru Jugoistočne Evrope
Državni sekretar Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja prof. dr Vladimir Popović posetio je Evropski centar za nuklearna istraživanja (CERN), u Ženevi.
Osnovni razlog putovanja je bilo potpisivanje, u ime Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije, a po ovlašćenju ministra, Deklaracije o nameri za uspostavljanje Međunarodnog instituta za održive tehnologije na prostoru Jugoistočne Evrope.
Potpisivanje Deklaracije je obavljeno 25. oktobra 2017. godine u CERN-u. Deklaraciju su, pored Republike Srbije, potpisale i sledeće države: Republika Albanija, Bosna i Hercegovina, Republika Bugarska, Republika Slovenija i Crna Gora. Deklaraciju je potpisala i Republika Makedonija, ali kroz odvojenu izjavu. Očekuje se da Deklaraciju u narednih nekoliko dana potpiše i Republika Hrvatska, čiju delegaciju je predvodila resorna ministarka.
Idejni tvorac projekta je prof. Hervig Šoper, dugogodišnji generalni direktor CERN-a, koji je i predsedavao sastankom u CERN-u. Procesom je u prethodnom periodu koordinirala dr Sanja Damjanović, ministarka nauke Crne Gore.
Osnovna ideja projekta je da se omogući jačanje naučne, ekonomske, ali i političke saradnje u regionu, putem razvoja potpuno nove naučne infrastrukture. Kroz svoje obraćanje, pre potpisivanja Deklaracije, državni sekretar Popović je napravio kratak istorijski presek naše saradnje sa CERN-om, osvrnuo se na trenutnu poziciju, ali i naglasio da očekujemo da prilikom odlučivanja o lokaciji budućeg Instituta, u obzir budu uzeti kapaciteti kojima raspolaže Republika Srbija. Ti kapaciteti obuhvataju već razvijenu infrastrukturu, ali i izuzetan potencijal u kadrovskim resursima. Jednoglasno je dogovoreno da se predsedavajući Inicijative rotiraju između strana potpisnica, pri čemu će se rotirati i mesto održavanja sastanaka. Prvi predsedavajući će biti ministarka Damjanović, a naredni sastanak će biti održan u Republici Bugarskoj.
Program boravka je obuhvatao i obilazak manjeg dela izvanrednih kapaciteta CERN-a, i to: Synchrocyclotron, CMS i S’Cool Lab. Deo programa je činio i radni ručak, koji je za šefove delegacija organizovala Fabiola Đanoti, generalna direktorka CERN-a.
Jedan od svakako najvažnijih aspekata posete državnog sekretara CERN-u je bio i razgovor sa grupom naših istraživača, koja se tamo nalazi u kraćem ili dužem periodu. Taj razgovor je bio izuzetno koristan, u cilju boljeg sagledavanja potreba i očekivanja naših istraživača, kao i njihove pozicije u CERN-u. Neki od njih su u CERN došli putem različitih poziva koji su vezani za saradnju Republike Srbije i CERN-a, ali je jedan broj njih postao deo CERN-ovog sistema preko drugih država i međunarodnih institucija.
Prof. Popović je tokom boravka u Ženevi imao odličnu logističku podršku naše Misije pri Ujedinjenim nacijama.