Đukić Dejanović: Opredeljenje Ministarstva i Vlade Srbije je da ponuda obrazovanih profila u srednjim stručnim školama odgovara onome što su potrebe i zahtevi tržišta

Ministarka prosvete prof. dr Slavica Đukić Dejanović izjavila je da je opredeljenje Ministarstva prosvete i Vlade Srbije da ponuda obrazovanih profila u srednjim stručnim školama odgovara onome što su potrebe i zahtevi tržišta.Ona je, otvarajući Konferenciju „Stručno obrazovanje i osposobljavanje u Srbiji – spremati se za budućnost“, rekla da se koncept planova i programa srednjeg stručnog obrazovanja zasniva na obezbeđivanju optimalnog odnosa opšteg, stručnog i praktičnog znanja u datoj disciplini. Ona je dodala da ovaj odnos osigurava spremnost za brzu i bezbolnu tranziciju od škole do posla, što je prvi i najpoželjniji karijerni put za učenike srednje stručnih škola, ali i otvorena vrata za nastavak učenja na višim obrazovnim nivoima.
Imajući to u vidu, u Srbiji će u školskoj 2024/2025. godini, započeti realizacija 30 novih planova i programa nastave i učenja za obrazovne profile stručnog obrazovanja u različitim područjima rada. Neki od ovih planova i programa su inovirani i osavremenjeni, a neki, poput profila Poljoprivredni tehničar digitalnih tehnologija ili Prehrambeno-biotehnološki tehničar, su potpuno novi i po prvi put će biti uvedeni u sistem stručnog obrazovanja u našoj zemlji“, rekla je ministarka i podsetila na dualni model obrazovanja koje je još jedna specifičnost našeg srednjeg stručnog obrazovanja.
Đukić Dejanović je istakla da su svi programi inovativno povezali srodne discipline, modernizovani i uklopljeni u savremene tržišne tendencije, a zasnovani su na standardu kvalifikacije.
Oni predstavljaju do bar odgovor obrazovnog sistema na buduće potrebe za radnom snagom i dobar izbor mladima u smislu buduće karijere“, poručila je ministarka.
Ministarka je rekla da je tehnološki razvoj, digitalizacija i zelena tranzicija veoma utiču na promene tržišta rada i da kvalifikovana radna snaga predstavlja ključ ekonomskog razvoja i konkurentnosti svake zemlje.
Da bi odgovorili na ove potrebe, sistemi stručnog obrazovanja u svim zemljama suočeni su sa izazovom da fleksibilno reaguju na sve brže promene u pogledu potrebnih kvalifikacija, kao i u pogledu promena u potrebama mladih ljudi za učenjem i obrazovanjem. U tom smislu veoma je važno da se sagledaju trendovi, ali i da se čuje šta učenici misle o obrazovanju koje dobijaju u srednje stručnim školama, jer, kao što rekoh na početku, njihovi stavovi su nam veoma važni.
Ambasador Austrije u Srbiji Kristian Ebner istakao je da u vreme brzog tehnološkog razvoja i digitalizacije „biti spreman za budućnost“ nije samo slogan, već je neophodnost.Ambasador Ebner rekao je da Srbija poslednjih nekoliko godina posvećuje dosta pažnje aktivnostima kojima se sprema za budućnost – ulaže u inovacije, istraživanja, razvoja, nove tehnologije, digitalizaciju i obrazovanje. On je istakao da je to razlog zbog kog austrijske kompanije dolaze u Srbiju i naglasio da je obučena radna snaga od strateškog značaja.Konferenciju „Stručno obrazovanje i osposobljavanje u Srbiji – spremati se za budućnost“ zajedno organizuju Ministarstvo prosvete, Privredna komora Srbije, Austrijska agencija za obrazovanje i internacionalizaciju i Austrijska privredna komora, koje već 20 godina sarađuju  u oblasti srednjeg stručnog obrazovanja. Na konferenciji se na stručnom nivou razgovara o efektima brojnih globalnih promena i njihovom uticaju na sisteme stručnog obrazovanja, kao i o faktorima za efektivno savladavanje svih nadolazećih izazova.Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović razgovarala je sa učenicima  Ugostiteljsko-turističke škole Beograd, koji su obavljali prasku u hotelu „Palas“ u kome se održavala Konferencija.
Loading