Istraživanja i inovacije ključne poluge budućeg razvoja dunavskog regiona

Predstavnici ministarstva nadležnih za nauku u zemljama dunavskog regiona, tokom ministarskog sastanka u Bratislavi (Slovačka Republika), jednoglasno su usvojili deklaraciju (Joint Statement) čije su noseće ideje povećanje koordinacije na nacionalnom nivou kako bi se unapredila multilateralna saradnja u oblasti istraživanja i inovacija u dunavskom regionu, formiranje zajedničkih fondova, dalja podrška inovacijama i transferu tehnologija, investiranje u ljudski potencijal i razvoj karijere mladih istraživača, kao i izrada i imlementacija strategije pametne specijalizacije u svim državama dunavskog regiona.
Sastanku su prisustvovali predstavnici ministarstava svih država dunavskog sliva i Evropske Komisije. Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja na sastanku je predtsvaljao v.d. pomoćnik ministra za međunarodnu saradnju i evropske integracije prof. dr Viktor Nedović. Ovom prilikom, Republika Srbija je i od strane slovačkog ministra obrazovanja, nauke, istraživanja i sporta, g-dina Petera Plavčana, kao i od strane potpredsednika Evropske Komisije, g-dina Maroša Šefčoviča, u pozitivnom smislu istaknuta kao zemlja koja daje značajan doprinos jačanju saradnje i povezivanja u oblasti istraživanja i inovacija na regionalnom nivou. Više informacija o usvojenoj deklaraciji ministara odgovornih za istraživanje i inovacije zemalja učesnica saznajte OVDE
Nakon ministarskog sastanka, svečano je otvoren Godišnji forum EU strategije za Dunavski region (EUSDR), na kojem je govorio slovački premijer Robert Fico, potpredsednik Evropske Komisije Maroš Šefčovič, kao i evrpski komesar za obrazovanje, kulturu, mlade i sport, Tibor Navračič. Forum je ove godine okupio preko 800 učesnika iz regije i šire. Prioritetne teme slovačkog predsedavanja EUSDR tokom 2016., ali i samog Foruma, su društvo znanja, istraživanja, inovacije, transfer tehnologija u svrhu bržeg razvoja i povećanja konkurentnosti privrede regiona sa jedne strane, kao i menadžment vodama kao ključnim resursom, sa druge strane. Akcenat je stavljen na neophodnost da dalji razvoj dunavskog regiona bude utemeljen na nauci, istraživanjima, inovacijama, a podršku tome će pružiti Evropska Komisija i njene institucije kao što je Objedinjeni sitraživački centar, same države, ali i izuzetan intelektualni, naučni, istraživački i inovacioni potencijal koji se nalazi u 300 univerziteta unutar dunavske regije sa preko 3 miliona strudenata.

U nastavku, prof. dr Viktor Nedović je učestvovao kao panelista na okruglom stolu sa temomom „Knowledge Society, Skilled People, Competitive Region“ na kojem su sumirani rezultati dosadašnjih akcija i inicijativa u regiji, kao i perspektive i izazovi budućeg razvoja baziranog na znanju.

Loading