
Ministar Šarčević razgovarao sa predstavnicima Ujedinjenih nacija u Srbiji
Ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Mladen Šarčević sastao se danas sa stalnom koordinatorkom Ujedinjenih nacija u Srbiji Irenom Vojačkovom Solorano, Sofijom Pucati, predstavnicom Svetske zdravstvene organizacije u Srbiji i predstavnicom UNICEF-a Tanjom Ranković.
Koorinatorka UN Vojački Solorano istakla je da tim UN sarađuje sa Ministarstvom prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, ali da žele da unaprede saradnju jer „bolje obrazovanje znači i bolje zdravlje“.
Tanja Ranković, iz UNICEF-a navela je da Ministarstvo ima dominantnu podršku UNICEF-a koja se odnosi na unapređivanje kvaliteta obrazovanja, kao i drugim projektima koji se zajednički realizuju.
Predstavnica Svetske zdravstvene organizacije Pucati rekla je da su zdravlje i obrazovanje ključne oblasti razvoja za budućnost zemlje, te da je i u Srbiji potrebno uraditi snimanje zdravstvenog stanja u ranom detinjstvu kako bi se uspostavilo polazno stanje, dodajući da to uključuje još dve komponente – ishranu i fizičku aktivnost kod dece.
Ministar Šarčević je izrazio spremnost za nastavak saradnje sa Ujedinjenim nacijama u novom petogodišnjem ciklusu na daljem unapređivanju obrazovnog sistema i upoznao sagovornike sa planovima Ministarstva u narednom periodu.
On je istakao da je stav Ministarstva da se unaprede razne oblasti u obrazovanju, posebno poboljšanje kvaliteta nastavnih planova i programa, poboljšanje ambijenata u kojem se trenutno nalaze obrazovne institucije, kao i visoko obrazovanje i nauka . Govoreći o daljim aktivnostima, ministar Šarčević je istakao da je izuzetno važna tema rano obrazovanje dece od treće godine, kao i njihov veći obuhvat. On je, između ostalog, kao primer naveo korišćenje kredita Svetske banke koji ima za cilj da se poveća broj obrazovno-vaspitnih objekata u ruralnim sredinama i manjim gradovima, jer je obuhvat dece u tim oblastima izuzetno mali.
Ministar Šarčević je naglasio da se posebna pažnja posvećuje i obrazovanju nacionalnih manjina, socijalno ugroženih grupa, inkluzivnom obrazovanju , kao i sprečavanju nasilja u školama. On je rekao da će se raditi na preventivnim modelima sprečavanja nasilja, kao što je veće angažovanje dece u sportu , kroz nauku, kroz razne edukativne centre kako bi se njihova pažnja fokusirala na kvalitetne sadržaje.
„Tražimo modele da se učenici više angažuju i da se više bave sportom u školi, ali i van škole. Mi imamo dobre programe , ali želimo da promenimo strukturu načina rada u okvirima ustanova kada je u pitanju fizičko vaspitanje. Imamo drugačiju strukturu nedeljne opterećenosti učenika nego u drugim zemljama, jer se časovi fizičkog vaspitanja broje kao opterećenost učenika i pokušaćemo da napravimo drugačiju strukturu da to budu časovi koji relaksiraju učenike“, kazao je ministar.
On je naveo i da će se praviti nove konfiguracije i organizacije roditelja u obrazovnim institucijama radi postizanja većeg kvaliteta obrazovanja, koji će više biti uključeni u sve procese, gde tražimo njihovu aktivnost kada su u pitanju zdravlje njihove dece, sport i druge aktivnosti.
Ministar je takođe, istakao da „zajednički mnogo toga možemo da uradimo“, te da će anketa koju će raditi SZO u vezi sa ishranom dece biti itekako značajna.
Koordinatorka UN Vojački Solorano je istakla da kroz različite organizacije i agencije UN podržavaju aktivnosti koje je naveo ministar, te da će se dogovarati da se postojeće aktivnosti nastave , a nove da se zajednički osmišljavaju.
Sastanku je prisustvovala i državna sekretarka Gordana Predić.