Na Elektronskom fakultetu u Nišu otvoren prostor za realizaciju zajedničkih projekata ovog fakulteta i kompanije NIS na polju digitalizacije

Ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Mladen Šarčević prisustvovao je danas na Elektronskom fakultetu u Nišu otvaranju prostoru za realizaciju zajedničkih projekata ovog fakulteta i kompanije NIS na polju digitalizacije i novih tehnologija (coworking zona).

Naftna industrija Srbije podržala je nabavku računarske opreme koja će doprineti da profesori i studenti Elektronskog fakulteta u Nišu imaju još bolje uslove za rad. Cilj saradnje stručnjaka iz NIS-a i profesora i studenata sa fakulteta je razmena znanja i povezivanje biznis sektora sa akademskom zajednicom kako bi se realizovali zajednički projekti i stvorili novi „proizvodi“ na tržištu.

Svečanom otvaranju prisustvovali su i generalni direktor kompanije NIS Kiril Tjurdenjev, dekan Elektronskog fakulteta u Nišu Dragan Mančić i gradski većnik Vladislav Marjanović.

Ministar Šarčević zahvalio je kompaniji NIS jer pruža podršku mladima, bilo da je reč o studentima ili đacima.

Reč je o kompaniji koja je do sada uložila više od 3,8 milijardi dinara u društveno odgovorne projekte. NIS je prva kompanija u Srbiji koja je dobila Svetosavsku nagradu, rekao je on.

Šarčević je dodao da je posebno značajna podrška društveno odgovornih kompanija, obrazovnim i naučnim institucijama.

Raduje što NIS sada razvija saradnju sa Elektronskim fakultetom u Nišu, jednim od najboljih fakulteta ne samo u Srbiji, već i šire. Poverenje mladih ljudi u ovu ustanovu je veliko i vidim veliku perspektivu za dalju saradnju NIS-a i Elektronskog fakulteta, rekao je on.

Generalni direktor NIS-a Kiril Tjurdenjev ocenio je da je ovakav vid saradnje „budućnost na delu“.

Ono što je novo i veoma bitno, mladi naučnici će učestvovati u konkretnim projektima naše kompanije. Tako će dobiti iskustvo korporativne prakse i razumeti realnu primenu znanja u poslovnim procesima. Sa druge strane, NIS će dobiti svež, inovativni pristup generacija kojima pripada budućnost. To je veoma važno i u procesu digitalizacije, jednom od naših najvažnijih ciljeva, rekao je on.

Prema rečima dekana Elektronskog fakulteta Dragana Mančića povezivanje i saradnja nauke i obrazovanja sa privredom su od izuzetnog značaja.

Elektronski fakultet, kao jedna od vodećih obrazovnih i naučnih institucija u ovom regionu, prati potrebe privrede i ekonomije u našoj zemlji, ali i u svetu. Nastojimo da ostvarimo saradnju sa najvećim svetskim i regionalnim kompanijama, a sve u cilju pružanja praktično primenljivog znanja svojim studentima i stvaranja kadra za kojim postoji potreba, pre svega u našoj zemlji, naveo je on.

Mančić je ocenio da na ovaj način i NIS želi da doprinese da mladi stručnjaci ostanu u Srbiji.

Član Gradskog veća Niša Vladislav Marjanović govorio je o značaju društveno odgovornih projekata kompanije NIS u tom gradu.

NIS je u Gradu Nišu poslednjih godina  uložio oko 100 miliona dinara. Plod jednog takvog projekta, vrlo značajnog, je i saradnja sa Elektronskim fakultetom u Nišu, i ja se iskreno nadam, da se NIS neće zadržati samo na ovom fakultetu i samo na ovakvom projektu, koji je svojevrsna konekcija nauke i prakse, rekao je on.

Krajem 2019. godine NIS i Elektronski fakultet su potpisali Ugovor o poslovno-tehničkoj saradnji, na osnovu koga su fakultetu donirana sredstva za nabavku računarske opreme koja će se koristiti za obuku studenata iz oblasti mašinskog učenja. Ovaj prostor će se koristiti i za realizaciju radionica, predavanja i vebinara. Ukupna sredstva koja je NIS donirao fakultetu za opremanje i adaptaciju prostora iznose oko 5 miliona dinara.

Saradnju sa vodećim fakultetima u oblasti digitalizacije NIS je započeo 2019. godine sa Elektronskim fakultetom u Nišu, a nastavio ove godine uspostavljanjem saradnje sa Elektrotehničkim fakultetom Univerziteta u Beogradu, kao i sa Fakultetom tehničkih nauka u Novom Sadu.

Loading