Nastavlja se unapređenje kvaliteta srednjeg stručnog obrazovanja

Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja je u saradnji sa Kultur Kontakt Austrija od 14. do 18. septembra 2020. godine u Subotici, Beogradu i Vrnjačkoj Banji organizovalo pet radionica posvećenih srednjem stručnom obrazovanju.

 Radionicama je prisustvovalo više od 70 učesnika iz srednjih stručnih škola iz cele Srbije uz primenu svih mera epidemiološke zaštite u vezi sa sprečavanjem širenja virusa Kovid 19.

Radionice su imale su dva glavna cilja, a prvi je bio predstavljanje aktivnosti koje Ministarstvo realizuje u okviru projekta Razvoj kvaliteta stručnog obrazovanja u Srbiji EQAVET – NRT – Izgradnja nacionalne referentne tačke za kvalitet stručnog obrazovanja, koji se realizuje donatorskim sredstvima Evropske unije kroz program ERAZMUS +.

Učesnici su upoznati sa suštinom Evropskog okvira za osiguranje kvaliteta u stručnom obrazovanju – EQAVET i sa Mrežom Nacionalnih referentnih tačaka za kvalitet stručnog obrazovanja koja je uspostavljena u Evropi pre desetak godina i kojoj se Srbija priključila kroz pomenuti ERAZMUS + projekat. Podeljena je i brošura koja sadrži osnovne informacije o Evropskom okviru za osiguranje kvaliteta u stručnom obrazovanju i evropskoj EQAVET mreži nacionalnih referentnih tačaka.

Drugi cilj bio je predstavljanje Pravilnika o realizaciji praktične nastave i profesionalne prakse, za  školski model stručnog obrazovanja odnosno za obrazovne profile koji se ne realizuju po modelu dualnog obrazovanja. Ovaj pravilnik donet je na osnovu Zakona o srednjem obrazovanju i vaspitanju sa ciljem da unapredi kvalitet srednjeg stručnog obrazovanja i dodatno pravno uredi sva pitanja koja se odnose na realizaciju dela plana i programa nastave i učenja koje stručne škole planiraju da ostvare kroz saradnju sa preduzećima.

Učesnici su imali priliku da se upoznaju sa sadržinom Pravilnika i novim obavezama i pravilima kojih moraju da se pridržavaju prilikom planiranja i ugovaranja realizacije dela plana i programa nastave i učenja kroz saradnju sa poslodavcima.

Predstavnici Privredne komore Srbije upoznali su učesnike sa modelom dualnog obrazovanja i pravilnicima koji važe u slučaju da obim saradnje koji škola planira sa preduzećima bude iznad 25% ukupnog vremena namenjenog praktičnim oblicima nastave koji je predviđen novim Pravilnikom o realizaciji praktične nastave i profesionalne prakse.

Učesnici radionica – direktori škola, organizatori praktične nastave i vežbi i sekretari škola imali su priliku da detaljno analiziraju Pravilnik i pripreme kratak izveštaj sa fokusom na otvorena pitanja i predloge o kojima se diskutovalo. Predlozi dobijeni na radionicama predstavljaju osnovu za dalji rad na implementaciji Pravilnika, njegovim eventualnim izmenama i dopunama, ali i daljem podizanju kvaliteta srednjeg stručnog obrazovanja u Srbiji.

Na radionicama su učestvovali Radovan Živković i Snežana Parezanović Ristić iz Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja i Mara Ikić nova Regionalna izaslanica Kultur Kontakta iz kancelarije u Sarajevu. Dualni model obrazovanja predstavile su Ana Stojanović i Ivana Kovaćević  iz Privredne komore, dok su Radovan Živković i nastavnici i direktori stručnih škola Igor Bem, Mirjana Bojanić, Jelena Čeperković i Dragutin Miličić govorili o Evropskom okviru za osiguranje kvaliteta u stručnom obrazovanju i novom Pravilniku o realizaciji praktične nastave i profesionalne prakse.

Loading