Ružić: Unapređujemo oblast visokog obrazovanja u Srbiji

Prvi potpredsednik Vlade Srbije i ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Branko Ružić obrazložio je danas u Skupštini Srbije Predlog zakona o izmenama i dopunama zakona o visokom obrazovanju i Predlog zakona o studentskom organizovanju, koji će, kako je ocenio, unaprediti oblast visokog obrazovanja u Srbiji.

Ružić je rekao do sada studentsko organizovanje nije bilo regulisano jednim posebnim zakonskim tekstom, već je bilo samo delimično uređeno pojedinim odredbama Zakona o visokom obrazovanju.

Čitav Predlog zakona o studentskom organizovanju počiva na jasno izraženoj dihotomiji oblika studentskog organizovanja. Reč je, naime, o studentskim predstavničkim telima i studentskim organizacijama“, rekao je on.
U okviru studentskih predstavničkih tela, predviđena su dva njihova vida: studentske konferencije i studentske parlamente.

Ružić je rekao da su u predlogu zakona podrobno propisani uslovi koje jedno udruženje treba da ispuni da bi moglo steći status studentske organizacije.

Ovim Zakonom će studenti posle dugo vremena dobiti unifikovana i jednoobrazna pravila kojima će se urediti njihovo organizovanje na visokoškolskim ustanovama“, rekao je ministar.

Ružić je obrazložio i Predlog izmena i dopuna zakona o visokom obrazovanju i naglasio da će na taj način urediti relevantna pitanja u vezi sa radom Nacionalnog akreditacionog tela.

Ovo je važno i radi našeg usklađivanja sa preporukama koje je Evropska asocijacija za obezbeđenje kvaliteta u visokom obrazovanju (ENQA) dala kako bi se Nacionalnom akreditacionom telu obnovilo punopravno članstvo u toj evropskoj asocijaciji“, rekao je on.

Kako je rekao, ovim izmenama predviđeno je i produženje roka studiranja studentima koji su započeli studije po propisima koji su važili do 10. septembra 2005. godine na još jednu školsku godinu.

Kako je rekao, u procesu primene Zakona o visokom obrazovanju uočena je potreba za dodatnim definisanjem okvira teološkog obrazovanja u Republici Srbiji usklađenog sa njegovim posebnostima.

Predviđene izmene i dopune odnose se na visokoškolske ustanove koje ostvaruju akademske studijske programe u oblasti teologije jedne od tradicionalnih crkava i verskih zajednica.

Osobenosti koji proizlaze iz ciljeva i prirode teološkog obrazovanja upućuju na potrebu propisivanja dodatnih uslova koji se odnose na pribavljanje saglasnosti organa crkve, odnosno verske zajednice u odnosu na lica koja vrše službu učenja na visokoškolskoj ustanovi, kao i saglasnosti za upis na akademski studijski program iz oblasti teologije, a radi očuvanja identiteta duhovnih vrednosti koje su osnov identiteta crkve, odnosno verske zajednice čija teologija je predmet izučavanja“, rekao je on.

Loading