
Škola istorije srpskog jezika u Tršiću
Na inicijativu Matice srpske i Filozofskog fakulteta u Novom Sadu, a pod pokroviteljstvom Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije, ove godine je u NOKC „Vuk Karadžić“ u Tršiću osnovana Škola istorije srpskog jezika. Škola je namenjena studentima treće i četvrte godine osnovnih studija srbistike na svim katedrama na kojima se studira srpski jezik i književnost − kako u Republici Srbiji tako i u Crnoj Gori i Republici Srpskoj. Škola će se održavati jedanput godišnje, uz učešće i drugih najznačajnijih istoričara srpskog jezika.
Ove godine škola je trajala od 29. novembra do 5. decembra i pohađalo je 25 studenata srpskog jezika sa državnih univerziteta u Beogradu, Novom Sadu, Nišu, Kragujevcu, Novom Pazaru, Prištini (sa sedištem u Kosovskoj Mitrovici), Istočnom Sarajevu, Banjaluci i Nikšiću.
Škola je osnovana u želji da se studentima osnovnih studija, zainteresovanih za istorijsko proučavanja srpskog jezika, omogući da prošire svoja znanja i da u okviru interaktivnih predavanja i radionica budu upoznati sa savremenim istraživanjima i savremenim proučavanjima istorije srpskog narodnog i književnog jezika. Na taj način bi se stvarali mladi stručnjaci za buduća istorijska proučavanja, a najuspešniji polaznici mogli bi biti uključeni u projekat izrade Rečnika srpskog jezika od 12. do 18. veka i Rečnika slavenosrpskog jezika, kapitalnih projekata srpske kulture i leksikografije u Matici srpskoj.
Predavači u Školi su najeminentniji stručnjaci istorije srpskog jezika, a ove godine reč su bili – prof. dr Aleksandar Milanović, prof. dr Irena Cvetković Teofilović, doc. dr Jelena Stošić, prof. dr Vladimir Polomac, prof. dr Marina Kurešević, dr Ana Macanović, prof. dr Isidora Bjelaković.
Nastava se održavala se u prepodnevnim i poslepodnevnim časovima, a odnosila se na paleografiju, na analizu tekstova Svetog Save, na automatsko raščitavanje srednjovekovnih rukopisa pomoću softverske platforme Transkribus, na proučavanje slavenosrpske ćirilice, razvoja leksikona u književnim jezicima Srba 18. i 19. veka, na transkripciju tekstova slavenosrpske epohe i na razvoj gramatičke misli u prvoj polovini 19. veka.
Pored navedenog, u okviru predviđenih aktivnosti studenti su biti upoznati i sa značajnim projektima i izdanjima Matice srpske, koji se odnose na proučavanje istorije srpskog jezika. , a održano je i predstavljanje nove monografije prof. dr Irene Cvetković Teofilović „Zde, u svetomu gradu Jerusalimu. Prilog proučavanju jezika srpske putopisne proze“ (Niš: Filozofski fakultet, 2021).
U okviru Škole polaznici i nastavnici posetili su i manastir Tronošu.
Ovim programom, pored već postojećih jezičkih, književnih i kulturnoistorijskih programa NOKC „Vuk Karadžić“ u Tršiću postaje nezaobilazan centar srbističke nauke za srednjoškolce i studente.