
Srpski učenici iznad svetskog proseka iz matematike i prirodnih nauka
Učenici četvrtog razreda osnovne škole zauzeli su 24. mesto iz prirodnih nauka i 27. mesto iz matematike od 49 zemalja koje su učestvovale u TIMSS istraživanju u okviru kojeg se prate trendovi u postignućima učenika u oblasti matematike i prirodnih nauka. Ovo je najbolji uspeh koji je Srbija postigla od kada naša zemlja učestvuje u ovom velikom međunarodnom istraživanju. Među više od pola miliona đaka iz celog sveta, učestvovalo i 4.036 učenika iz 160 škola u Srbiji. Srpski učenici sa osvojenih 525 bodova na testu iz prirodnih nauka i 518 bodova na testu iz matematike se nalaze iznad proseka, koji iznosi 500 bodova.
Po postignuću iz prirodnih nauka naši učenici su bolji od učenika iz Belgije, Portugalije, Novog Zelanda, Francuske, Kipra, Turske, Australija, Slovačka, Severne Irske, Španije, Holandije i Italije, dok je izjednačena sa Kanadom. Po postignuću iz matematike Srbija je bolja od Španije, Hrvatske, Slovačke, Novog Zelanda, Francuske, Turske, Čilea, Australije, Kanade i Italije.
„Azijski tigrovi“ zauzimaju vrh na obe ove liste -Singapur, Južna Koreja, Hongkong, Japan i Tajvan, a visoko rangirani su učenici i iz Rusije.
Anamarija Viček, državni sekretar u Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja predstavljajući rezultate ovog testiranja na konferenciji za novinare u Pres sali Vlade Republike Srbije je istakla da Srbija u ovom istraživanju učestvuje od 2003. godine i da su rezultati ovog istraživanja bitni pokazatelji zbog reforme na kojoj rade prosvetne vlasti. Prema njenim rečima, testiraju se dva uzrasna nivoa, u četvrtom i u osmom razredu osnovne škole, a zemlje učesnice donose odluku o tome koji će razred učestvovati u istraživanju. Testiranje učenika se realizuje svake četvrte godine.
„ Ovi rezultati nas svrstavaju u rang svih okolnih razvijenih zemalja. To znači da imamo decu i učitelje koji mogu da stanu u red sa vršnjacima i kolegama iz bogatijih, zapadnih zemalja. Ovo je pokazatelj da se u Srbiji radi dobro, ali i da neke stvari moramo da menjamo u periodu od petog do osmog razreda“ rekla je Vesna Nedeljković, pomoćnik ministra za predškolsko i osnovno obrazovanje i vaspitanje.
Po rečima dr Nikolete Gutvajn, direktorke Instituta za pedagoška istraživanja u TIMSS-u je učestvovalo 580.000 učenika širom planete, a u istraživanju TIMSS 2015 prvi put su učestvovali i roditelji ispitivanih učenika. Testiranje u Srbiji sprovedeno je od 11. do 22. maja 2015. godine. Ona je rekla da je u planu da Srbija učestvuje i u sledećem TIMSS istraživanju 2019. godine i da će prvi put biti obuhvaćeni đaci i četvrtog i osmog razreda, što će nam dati najbolju sliku o tome zašto učenici padnu sa rezultatima dok stignu do mature.
Ivana Jakšić, u ime nacionalnog tima koji je sproveo istraživanje sa Instituta za pedagoška istraživanja ukazala je na to da je najveća vrednost istraživanja, u time što nam je pokazalo šta je to što omogućava naše dobre rezultate. Prema njenim rečima, to su bili socio-ekonomski status, čiji su pokazatelji obrazovanje i zanimanje roditelja, zatim predškolsko obrazovanje, rana jezička i matematička pismenost, kao i pol učenika, budući da se pokazalo da su dečaci bolji matematičari, ali sa tek neznatnom razlikom. Takođe, kako je dodala, istraživanje je pokazalo da je za bolji uspeh učenika veoma važno pozitivno gledanje na matematiku i samouverenje učenika.
„ Angažovanje učenika u nastavi matematike je još jedna od važnih stvari koja doprinosi boljem uspehu učenika na matematičkim testovima“, navela je Jakšić i podvukla da te pozitivne faktore treba negovati i razvijati da bi rezultati bili još bolji.
U odnosu na prethodno istraživanje, ona je navela da su se naši đaci u prirodnim naukama popravili kada je u pitanju živa priroda (biologija) , dok su kod matematike bolji u prikazu i primeni podataka.
„ Jasno je da još ima prostora za napredovanje i da utvrdimo zašto je razlika između učenika iz Singapura i njegovog vršnjaka iz Srbije 100 poena“, rekla je Jakšićeva.
Istraživači TIMSS-a su iskoristili i da ispitaju šta je to što utiče na učenička postignuća i dobili rezultat da 85 odsto zavisi od onoga što đaci donesu u školu (iz porodice i vrtića), a 15 odsto utiče sama škola. Po objašnjenju Ivane Jakšić, utvrđeno je da bolje rezultate postižu đaci koji su prošli pripremni predškolski program, koji su pre polaska u prvi razred znali da pišu, čitaju, računaju, đaci čiji su roditelji visokog obrazovnog nivoa i višeg socijalnog i ekonomskog statusa (deca imaju svoju sobu, svoj radni sto, svoj kompjuter…). S druge strane, na osnovu izjava direktora, zaključeno je da na bolji učenički uspeh utiče školska sredina u kojoj nema remećenje nastave, u kojoj nema neopravdanih izostanaka, nema disciplinskih problema, u kojima se gaji pozitivan stav prema matematici, u kojima se nastavnici više angažuju na času, interesantnije predaju…. Svi ovi rezultati ukazali su na potrebu usmeravanja na što ranije učenje, kao i na razvijanje pozitivnih uverenja o matematici. Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja kako je rečeno na konferenciji, počeće pilotiranje novih predškolskih programa, kako bi se 2017/2018. sproveo novi program za predškolski uzrast. U istraživanju u Srbiji su učestvovali đaci iz malih i velikih škola, izdvojenih odeljenja, gradskih i ruralnih područja.
TIMSS (Trends in International Mathematics and Science Study) je veliki međunarodni projekat u čijem je fokusu ispitivanje postignuća učenika iz matematike i prirodnih nauka, a realizuje se od 1995. godine na svake četiri godine. Reč je o projektu Međunarodnog udruženja za evaluaciju obrazovnih postignuća (International Association for the Evaluationof Education Achievement – IEA), a stručno rukovođenje istraživanjem, na međunarodnom planu, predvodi ogranak ovog udruženja – Međunarodni istraživački centar za TIMSS i PIRLS sa Boston koledža (TIMSS &PIRLS International Study Center, Boston College). U Srbiji ulogu nacionalnog centra za TIMSS istraživanje ima Institut za pedagoška istraživanja iz Beograda – tu ulogu je imao od početka sprovođenja ovog istraživanja u Srbiji, odnosno u četiri poslednja istraživačka ciklusa: 2003., 2007. 2011. i 2015. godine.
U TIMSS-u se, po pravilu, ispituju postignuća učenika na kraju četvrtog i na kraju osmog razreda. Zemlje koje učestvuju u TIMSS-u imaju mogućnost da istraživanje sprovedu u oba razreda ili u jednom od njih. U Srbiji TIMSS 2011 i TIMSS 2015 realizovan je u četvrtom razredu osnovne škole, dok je u prethodnim ciklusima (TIMSS 2003 i 2007) istraživanje rađeno u osmom razredu.
Sažetak glavnih nalaza Međunarodnog istraživanja postignuća učenika iz matematike i prirodnih nauka možete preuzeti OVDE.
Prezentaciju sa podacima možete preuzeti OVDE.