Stručno usavršavanje nastavnika koji ostvaruju obrazovno-vaspitni rad na srpskom jeziku u inostranstvu

Stručni seminar za nastavnike koji ostvaruju obrazovno-vaspitni rad na srpskom jeziku u inostranstvu održan je 1. i 2. avgusta u organizaciji Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja i Zavoda za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja.
Učesnicima seminara obratila se dr Slavica Jašić, rukovodilac Grupe za poslove osnovnog obrazovanja i vaspitanja i informisala ih novinama koje donosi Nacrt zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja.

Najvažnija novina kada je reč o radu nastavnika u inostranstvu je to što će taj radi biti ograničen na četiri godine. Nakon usvajanja zakona uslediće i izmene Pravilnika o radu u inostranstvu. S obzirom da najbolje poznajete stanje na terenu i da su vaša iskustva dragocena, vaši predstavnici biće deo radne grupe koja će pripremiti izmene Pravilnika”, rekla je Jašić i naglasila da će u narednom periodu mnogo više pažnje biti posvećeno radu dopunskih škola.

Dobrodošlicu i uspešan rad nastavnicima je poželeo i direktor Zavoda za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja mr Zlatko Grušanović.

Predavači na seminaru bili su profesori Filološkog fakulteta, dr Vesna Krajišnik i dr Zona Mrkalj, koji su održali predavanja iz oblasti nastave srpskog jezika i književnosti u dopunskoj nastavi. Posebnu pažnju privukla su izlaganja i prezentacije nastavnika praktičara, Blaženke Trivunčić, Nenada Milosavljevića i Snežane Miletić, koji realizuju Posebni program osnovnog obrazovanja u Francuskoj. Uspešno su preneli svoja nastavna iskustva i ponudili podsticajne praktične primere za realizaciju značajnih segmenata nastavnog programa.

U okviru programa seminara, nastavnici su predstavili književne i lingvističke projekte koje su ostvarili u saradnji sa nastavnicima iz matične države. Biljana Petrović i Jelena Stojiljković realizovali su lingvistički projekat Reči koje čuvaju nasleđe, u kome su učestvovali učenici srpske dopunske škole iz Štutgarta i učenici Farmaceutsko-fizioterapeutske škole iz Beograda. Rad je inače nagrađen prvom nagradom na takmičenju lingvističkih sekcija koje je organizovalo Društvo za srpski jezik i književnost Srbije. Tatjana Popović Bakić i Milana Pavlović predstavili su književni projekat Beskrajna priča, u kome su učestvovali učenici srpske dopunske škole u Štutgartu i Osnovne škole „Dušan Jerković” iz Inđije.

Seminar je od strane nastavnika ocenjen kao uspešan, posebno zbog toga što je u svim segmentima programa i njegove realizacije bio usmeren na praktična i bitna pitanja nastave na srpskom jeziku u inostranstvu.

 

Loading