Отворен новоизграђени вртић „Полетарац“ у Банатском Карловацу

Mинистар просвете проф. др Дејан Вук Станковић и председница општине Алибунар Зорана Братић данас су свечано отворили новоизграђени вртић „Полетарац“ у Банатском Карловацу, чији је капацитет 220 места.

Министар Станковић је истакао да је у складу са највишим стандардима, на месту старог објекта, изграђен потпуно нов, савремен и енергетски ефикасан објекат указајујући на значај предшколског васпитања и образовања, као и на важну улогу васпитача у процесу развоја вештина и креативности деце.

Изградњом новог објекта обезбеђени су значајно бољи услови за васпитање и образовање деце, а проширени су и капацитети предшколске установе, чиме је омогућен пријем већег броја малишана и унапређена доступност предшколског образовања у локалној заједници. Просторије за боравак деца опремљене су савременим намештајем, дидактичким средствима, играчкама и пратећом опремом неопходном за квалитетан васпитно-образовни рад“, рекао је министар.

Он је указао да се „полако али сигурно реализује идеја да за свако дете постоји место где ће стећи прва знања и вештине, где ће научити да открива свет око себе, где ће бити подстакнуто на дружење, размену различитих искустава са вршњацима и са васпитачима и где ће у правом смислу те речи почети процес васпитања и образовања али и социјализације“.

Станковић је навео и да нови објекат има и потпуно опремљену кухињу за припрему и дистрибуцију оброка у складу са важећим санитарним и безбедносним стандардима.

Реч је о инвестицији чија вредност прелази 175,8 милиона динара, док је у опремање намештајем, дидактичким материјалом, играчкама и пратећом опремом неопходном за квалитетан васпитно-образовни рад уложено још 1,2 милиона динара.

Нови објекат има укупну површину 1.436 метара квадратних и изграђен је у оквиру пројекта „Инклузивно предшколско васпитање и образовање“, који је спровођен уз подршку Светске банке у циљу унапређења доступности, квалитета и услова предшколског васпитања и образовања за сву децу на територији Србије. У оквиру поменутог пројекта, који је формално окончан до сада је завршено 19 вртића у 21 локалној самоуправи (Дољевац, Житорађа, Сремска Митровица, Крушевац, Лозница, Мерошина, Владичин Хан, Смедерево, Шид, Тутин, Нови Пазар, Петровац на Млави, Ћићевац, Лесковац, Чачак, Александровац, Алибунар, Пећинци).

Ускоро ће и преосталих 4 вртића у локалним самоуправама Крагујевац, Пријепоље, Прокупље и Аранђеловац бити предато на употребу грађанима, деци, родитељима васпитачима.

Станковић је истакао да Министарство наставља и даље да ради на стварању савремених услова за боравак деце, учење и рад и да следе велика улагања у основне школе.

Реч је о пројекту који је вредан 66,3 милиона евра, а који ће се до 2030. године спроводити у сарадњи са Светском банком, чиме ће се обезбедити савремени услови за рад и учење и увођење обогаћеног једносменског рада у одређеном броју основних школа“, најавио је он.

Иначе, пројекат обогаћеног једносменског рада у школама у Србији реализује се од школске 2019/2020. години са циљем пружања додатне образовне и васпитне подршке ученицима. Тренутно се овакав начин рада организује у око 400 школа, а окосница програма обогаћеног једносменског рада су осмишљене активности за ученике школа након редовних школских обавеза, кроз које се развијају њихова интересовања и креативност.

Ширење овог програма на све основне школе у Србији стратешка је активност Министарства просвете утврђена Стратегијом образовања 2020/30.

Loading